יומן ארועים

Bookmark and Share
הלוחמים שמאחורי היירוטים פורסם בתאריך 01.02.2014
תגיות: כיפת ברזל , מערך ההגנה האווירית
בערב שבת, נורתה מאזור חצי האי סיני רקטה שכוונה לעיר אילת. לוחמי "כיפת ברזל" פעלו במהירות ויירטו את הרקטה. "אין דבר שאנו קוראים לו 'זמן אידיאלי ליירוט', אנו ערוכים ומוכנים 24 שעות ביממה בכל רגע ורגע"
נעמי צורף

בערב שישי סמוך לשעה 21:30, נשמעה אזעקה עולה ויורדת בסוללת "כיפת ברזל" המוצבת באילת. "בדיוק סיימנו את ארוחת השישי בסוללה", סיפר רס"ן טל נאמן, מפקד הסוללה. "ישבנו יחד, הלוחמים והמפקדים, המורל היה גבוה שמחנו ושרנו שירים, דקות לאחר מכן שמענו את הכריזה".

במרכז ניהול היירוטים (מנ"י) ישבו באותה עת סג"ם מעיין סיבוני וסמ"ר אלון שפרונג. עם השמע האזעקה הם הבינו היטב מה עליהם לעשות: במהירות הם שיגרו טיל מיירט כנגד הרקטה ומנעו אסון. "על אף שהשעה הייתה מאוחרת והמשמרת הייתה קרובה לסופה, הקצינה והמיירט תפקדו בצורה יוצאת מן הכלל ואנחנו גאים בהם מאוד. האירוע רק מדגיש את נחיצותם של לוחמים מיומנים כמו אלה המרכיבים את מערך ההגנה האווירית", הוסיף רס"ן נאמן.

על הלוחמים והמיירטים המשרתים בסוללות "כיפת ברזל" להיות מוכנים לקבל החלטות הרות גורל תוך שניות בודדות. כשמדובר בעיר שקרובה לגבול כמו אילת, המהירות בה נלקחות ההחלטות ותשומת ליבם של המיירטים קריטיות והם מוכיחים את עצמם בכל פעם מחדש. "אין דבר שאנו קוראים לו 'זמן אידיאלי ליירוט', אנו ערוכים ומוכנים 24 שעות ביממה בכל רגע ורגע".

לוחמי מערך ההגנה האווירית נדרשים לסגל לעצמם את היכולת לעבור "מאפס לאחד": כלומר, ממצב של שגרה למצב של כוננות ומוכנות מלאה בשניות בודדות. יכולת זו באה לידי ביטוי לא רק ביירוטים המוצלחים אלא גם ביכולת לפרוס את הסוללה בזמן מינימאלי ולהסתגל לתא שטח חדש בזמן כמעט אפסי. "הגענו לאילת לפני שבוע ומאז הספקנו להיתקל במקרה בו אדם איים על בטחון הסוללה. גם במקרה הזה, כמו ביירוט אמש, טיפלנו במקצועיות רבה", מוסיף מפקד הסוללה. "יחד עם זאת, חשוב לנו להזכיר שאין 100 אחוז הגנה ועל כן יש להישמע להוראות פיקוד העורף. תפקידנו הוא להגן על התושבים ולאפשר להם לנהל אורח חיים תקין ורציף וזה מה שאנחנו עושים".