יומן ארועים

Bookmark and Share
"בכל פעילות מבצעית שלנו יש מרכיב בחלל" פורסם בתאריך 29.01.2014
מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל נאם היום בכנס החלל הבינלאומי, שם התייחס לנושאים הבוערים על סדר היום: מהאיומים הרלוונטיים ועד לביקורת על משרתי הקבע. "בהיקף תקיפת מטרות יש לנו יכולות גבוהות פי כמה ממלחמת לבנון השנייה"
שיר גולן

מפקד חיל-האוויר נאם היום בכנס החלל הבינלאומי על-שם אילן רמון, וסיפר על האתגרים הרלוונטיים של חיל-האוויר כנגד האיומים המתפתחים בזירות הקרובות והרחוקות. "לבנון של היום היא לא לבנון של לפני שנה או עשר שנים. נצטרך להתמודד באגרסיביות מול אלפי בסיסי חיזבאללה שמאיימים על עורף מדינת ישראל", אמר מפקד חיל-האוויר בנאומו. "יעמוד מולנו ארגון טרור, שהוא כמו צבא. יש לו יכולות יותר טובות מהרבה צבאות אבל היכולות שלנו עולות עליהם בעשרות מונים. יש כאן אתגר הגנתי גדול. מערכת היירוט הרב-שכבתית שלנו, אין כמוה בעולם - היא אמנם אינה הרמטית אך היא פורצת דרך ותתמודד עם מספר רב של טילים".

"הצד השני לא נח"
מפקד חיל-האוויר סיפר כי המלחמה הבאה לא תיראה כקודמותיה - הן מצידו של האויב אך בעיקר בשל יכולותיו המתקדמות של החיל. "הצד השני לא נח, הוא מתעצם בכל מה שניתן להעלות על הדעת", אמר האלוף אשל. "אולם היכולות שלנו היום לתקוף מטרות הן בהיקף ובדיוק גבוה פי כמה ממלחמת לבנון השנייה וזה הולך ומתפתח. התפוקות שיש לנו היום הן כמעט בלתי נתפסות".

מפקד חיל-האוויר הדגיש כי הפעילות המבצעית נתמכת בפעילות מחוץ לאטמוספירה, וכי שיתוף הפעולה עם התעשיות ימשיך לשאת פרי ולפתח יכולות נוספות בחלל. "בכל פעילות מבצעית שלנו יש מרכיב בחלל - אם זה בתקשורת, אם זה במודיעין ואם זה בלוחמה מבוססת רשת", גילה האלוף אשל.

בנאומו, התייחס מפקד חיל-האוויר גם לביקורת חסרת-התקדים על מעמד אנשי הקבע בצה"ל. "העליהום על אנשי הקבע לאחרונה הוא חסר אחריות. הם לא הבעיה של המדינה אלא להיפך", פסק מפקד חיל-האוויר. "בלי האנשים הטובים שיהיו איתנו לאורך זמן לא תעזור שום טכנולוגיה".

זוכרים את אילן
הדברים נאמרו היום בכנס החלל הבינלאומי התשיעי על-שם אילן רמון ז"ל של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ומכון פישר, בו נכחו גם ראשי סוכנויות ובכירים מתעשיית החלל הישראלית והבינלאומית ודנו בעתיד הישראלי מחוץ לאטמוספירה. "לא פלא שישראל נמשכה תמיד לחלל. כשיש לך ארץ קטנה נכון לזכור שגם לה יש חלל גדול, שם אין גבולות, אין ההתנגשויות ואין מגבלות", אמר נשיא המדינה, מר שמעון פרס. "ישראל היא אחת מעשר המדינות המפותחות בתחום החלל: לנו יש את החלליות האפקטיביות ביותר שמחירם מאופק ומתאים גם למדינות אחרות. כך נמשיך גם בעתיד ונגיע להיות אחת מחמש המדינות החשובות בחלל".

בכנס ציינו גם 11 שנים לאסון מעבורת ה"קולומביה" בה נספה האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון ז"ל. "חלפו 11 שנים מאז אסון ה'קולומביה'", אמרה רונה רמון, נשיאת קרן רמון ואלמנתו של אילן ז"ל. "כשאני מסתכלת על העשור האחרון אני רואה שהמודעות לחלל בישראל ובעולם הלכה והתפתחה. כיום אלפי ילדים בכל הארץ לומדים על החלל ומקבלים השראה מאותם אנשים יקרים שאת לכתם אנו מציינים היום".

 
1 | 2
 
מימין: אסף אגמון ראש מכון פישר; פאולו נספולי אסטרונאוט מסוכנות החלל האירופית; בינה בר-און, מנכלית משרד המדע; אנה פישר, אסטרונאוטית מנאס"א; מנחם קדרון, מנהל סוכנות החלל הישראלית; וטל ענבר ממכון פישר.
מימין: אסף אגמון ראש מכון פישר; פאולו נספולי אסטרונאוט מסוכנות החלל האירופית; בינה בר-און, מנכלית משרד המדע; אנה פישר, אסטרונאוטית מנאס"א; מנחם קדרון, מנהל סוכנות החלל הישראלית; וטל ענבר ממכון פישר.

צילום: יואב ארי דודקביץ