יומן ארועים

Bookmark and Share
האם מתקיים שיווין בין המינים בקורס-טיס? פורסם בתאריך 27.01.2014
תגיות: נשים בחיל , שילוב נשים , קורס טיס , בית הספר לטיסה
עשרות נשים כבר זכו להגיע לרחבת המסדרים שבבית-הספר לטיסה ולענוד כנפי-טיס, וגם השנה ממשיכות מאות תלמידות תיכון להתמיין לקורס הנחשק. בכנס הסברה מיוחד הן שמעו על תהליך המיון וההכשרה, ועל ההבדלים בין טייס לטייסת בתוך הקורס ומחוצה לו
מיכל חיוט

מראה של חניכה ברחבי בית-הספר לטיסה שבחצרים הוא כבר עניין שבשגרה, כך נוכחו לדעת מאות תלמידות כיתה י"ב בכנס הסברה לנשים המתמיינות בקורס-טיס. את הדרך של נשים לקורס-הטיס סללה בשנת 1995 אליס מילר, שהייתה האישה הראשונה להתמיין לקורס-הטיס הצבאי לאחר שעתרה לבג"ץ, אולם לא סיימה את הקורס בסופו של דבר. האישה הראשונה שסיימה את הקורס הנחשק הייתה שרי. "בסופו של דבר הקורס הוא שוויוני, כולנו עומדים באותם המבחנים, עוברים את אותה ההכשרה ומגיעים לאותו התפקיד", אומרת עמית, חניכה בקורס כשנשאלת על ההבדלים בין החניכים לחניכות בקורס. "האנשים בקורס הם החברים הכי טובים שלך וזה לא משנה אם הם בנים או בנות".

עד היום זכו עשרות בודדות של נשים לענוד את כנפי-הטיס. בדומה לחבריהן הגברים בקורס, הן מתמודדות עם אותם הקשיים ואף מתחייבות לשירות של תשע שנים בקבע. "בהתחלה הטרידה מאוד המחשבה על השירות הארוך", אמרה סרן סתיו, טייסת קרב מטייסת "העטלף", שהשתתפה גם היא בפאנל. "חשבתי על הדברים שאני עלולה להפסיד. אבל עם הזמן הבנתי שאפשר לעשות הכל. אחרי שמסיימים את הקורס אפשר למצוא את הזמן ללמוד דברים נוספים או אפילו לצאת לטיול גדול. כשהסתכלתי על מה שיש לי כאן הרגשתי שאני לא אמצא עוד מקום כמו זה".

הכנס נערך פעמיים בשנה במוזיאון תל-אביב לאומנות ובו זוכות מועמדות לשירות ביטחון (מלש"ב) לשאול אודות הליך המיון וקורס הטיס ולשמוע על כך ממקור ראשון של נשים שעברו זאת. "למעשה המטרה של הכנס היא הסרת הערפל מעל לוחמות צוות-האוויר", מסבירה רס"ן רחלי ראש מדור צוות-אוויר ויחידות התנדבות בענף איתור וקליטה. "בנות לא נחשפות מספיק בכל מה שקשור לעולם הטיסה, ולכן חשוב להביא את העולם הזה אליהן. המרכז של הכנס הוא פאנל שאלות תשובות והחוויות האישיות שהתלמידות שומעות".