יומן ארועים

Bookmark and Share
150 חיילים הצטרפו למערך ההגנה האווירית פורסם בתאריך 21.01.2014
תגיות: מערך ההגנה האווירית , בית הספר להגנה אווירית , טירונות
אמש נערך ברחבת הכותל השבעת כ-150 טירונים חדשים שהצטרפו למשפחת ההגנה האווירית. בין הנשבעים: עשרות נשים שעתידות להיות לוחמות במערך, וגם עולים חדשים מאיטליה, ארצות הברית, דרום אפריקה וקנדה. "חוסן המדינה תלוי בצבא ומהיום גם בכם"
נעמי צורף

אמש נשבעו כ-150 טירוני מערך ההגנה האווירית בטקס מרגש מול הכותל המערבי בירושלים. "קיומה של ישראל אינו מובן מאילו, מדינתנו היא נטע זר במזרח התיכון ויש שיעשו כל שביכולתם כדי לכלותינו", הסביר מפקד בית-הספר, "כעת זהו תורם של בני דורנו לדאוג להישרדותו של העם היהודי. חוסן המדינה תלוי בצבא ומהיום גם בכם".

בנאומו, פנה אל"ם כוכב אל המסיימים ומשפחותיהם והסביר להם על משימותיהם החדשות של בניהם המשלבות שמיים וארץ, שעל חלקן אף שמעו בחדשות בשבוע החולף עם יירוט חמש רקטות מעל שמי אשקלון. "כמערך, תפקידינו להילחם לצד אחינו בחיל-האוויר - הטייסים, הנווטים והבקרים ולצד לוחמי החי"ר ביבשה", הוסיף. "אנו מדווחים על כלי-טיס בלתי מאוישים מצפון, ראשונים להתריע באשקלון ומהווים מחסום אחרון כנגד טילי הקרקע- קרקע. 'הרוצה שלום יכון למלחמה': על הצבא והמערך להיות חזקים כדי לשרוד, להתקיים ובכדי להשיג שלום".

לפני שלוש שנים, שינה המערך פניו והפך ממערך המתמקד ביירוט מטוסים למערך הפועל גם ליירוט טילים, בהתאם לאיומים בעידן הנוכחי. "מערך ההגנה האווירית נשען על מורשת עשירה ובה הפלה של מעל 90 מטוסי אויב ויירוט של כ-500 רקטות שאיימו על המדינה", אמר לטירונים מפקד המערך, תא"ל שחר שוחט. "חשיבותו של מרכיב ההגנה ממשיכה לעלות בתפיסת הביטחון. מערך ההגנה האווירית פועל במישורים שונים - הגנת השמיים מפני טרור אווירי, גילוי להתרעה ויירוט". לצד הישגי העבר, למערך ההגנה האווירית צפוי בעיקר עתיד מבטיח בביטחון תושבי המדינה. "בימים אלו שוקד המערך על פיתוח מערכות נשק חדשות - 'שרביט קסמים' ו'חץ 3' שיצטרפו למערכות הקיימות שניצבות בחזית הטכנולוגית העולמית".

הטירונים, שהתגייסו בנובמבר, השלימו עד כה את שלב ההכשרה הרובאית ומעתה יחלו את השלב השני בטירונות - לימוד על מערכות הנשק אליהן הם מיועדים: "כיפת ברזל" ו"יהלום". עם סיומו, יהפכו הטירונים ללוחמים במשפחת מערך ההגנה האווירית ויוסמכו להפעיל את המערכות המתקדמות. מאפיין מיוחד במשפחת ההגנ"א הוא האחוז הגבוה של הנשים הלוחמות המשרתות בו, וגם אמש בכותל היוו הנשים כרבע מסך הנשבעים. בין הטירונים שמסיימים נמצאים גם חיילים בודדים שעלו מאיטליה, ארצות הברית, דרום אפריקה וקנדה כדי להתגייס לצבא כלוחמים.