יומן ארועים

Bookmark and Share
כיצד מצליחות יחידות הבקרה לנהל את שמי המדינה? פורסם בתאריך 19.01.2014
תגיות: מערך הבקרה , בקרים , יחידת בקרה אווירית
מערך הבקרה של חיל-האוויר פועל 24 שעות ביממה על מנת לסייע לכלי-הטיס של חיל-האוויר בכל שליחות ומשימה. אך איך מצליחים לפקח על מספר רב של מטוסים בשטח מצומצם? בקרי התעבורה והמשימה פועלים יחד ולחוד במטרה משותפת: הגנת שמי המדינה
שני פומס

מערך הבקרה, המכונה לא פעם "העיניים של המדינה", אמון על שמירת הסדר בשמיים ותמרון כל הגורמים הטסים כך שכולם יחזרו בשלום לבסיסם. לצורך כך, לוקח מערך הבקרה חלק חשוב בכל פעילות של חיל-האוויר, מרגע ניתוק הגלגלים ממסלול ההמראה דרך ביצוע המשימה ועד שובם בחזרה לקרקע ולכל אורך הדרך נעזרים צוותי-האוויר באנשי הבקרה ביחידות הבקרה האזוריות (יב"א).

הכירו את הבקרים
אנשי מערך הבקרה נחלקים למעשה לשני מקצועות: מקצוע התעבורה ומקצוע המשימה, כך ששני בעלי המקצוע עובדים לעיתים לסירוגין ולעיתים בשותפות ובכל אופן מהווים חלק קריטי וחשוב בכל גיחה היוצאת לפועל.
ראשונים לפקוח עין הם בקרי התעבורה, שבמסגרת תפקידם מסייעים לטייסים לנוע במרחב האווירי אל עבר האזור אליו הם צריכים להגיע. בקר התעבורה יספק לטייס תמונה אווירית מדויקת על המרחב שמסביבו כך שלא יקרה אירוע בטיחותי אינו רצוי, ולמעשה מתמודדים עם תמרוניהם של מספר רב של כלי-טיס הצפופים. "הייעוד שלנו הוא לארגן את המרחב האווירי בבטיחות וביעילות תוך הגנת שמי המדינה", מסביר סרן יניב, מפקד גף תעבורה ביב"א הדרומית. "ביום עבודה שגרתי אנחנו צריכים לבקר מאות כלי-טיס שממריאים בו זמנית, כל אחד למשימה השונה שלו".

לאחר הגעת כלי-הטיס בשלום אל ייעדו, יעברו אנשי צוות-האוויר לידיו של בקר המשימה, שילווה את צעדיהם לאורך הפעילות הדרושה: תקיפה, חילוץ, הצנחה, יירוט או כל משימה אחרת אליה נשלח כלי-הטיס. "אנחנו אחראיים לבקר את כלל משימות החיל, הן המבצעיות והן האימונים", אומר רס"ן שגיא, מפקד גף המשימה של היב"א הדרומית.

למען מטרה אחת
לכל עולם יש עיסוקים ודגשים משלו, אולם קורה לא פעם שבקרי התעבורה ובקרי המשימה נדרשים לעבוד בשיתוף. "גפי המשימה והתעבורה הם לא שני קווים מקבילים שעובדים לחוד", מדגיש רס"ן שגיא. "בסוף צריך להסתכל על יחידת הבקרה כמקשה אחת, בה שני הגפים חשובים באותה מידה. בחיל-האוויר וביב"א בפרט המשימה מספר אחת היא הגנת שמי המדינה והכל עובד סביב זה".