יומן ארועים

Bookmark and Share
נפתחה טייסת השמשון הראשונה בחיל-האוויר פורסם בתאריך 18.12.2013
תגיות: שמשון , טייסת "הפילים" , בסיס נבטים , מערך התובלה
הערב נערך טקס הפתיחה הרשמי של טייסת "הפילים" המחודשת שעתידה להפעיל את מטוסי ה"שמשון". מטוסי התובלה החדישים עתידים לנחות בבסיס נבטים כבר בשנה הבאה ולהצטרף למערך התובלה הכבדה של חיל-האוויר. "המטוס מעניק לחיל יכולות חדשות ואפשרויות נוספות"
שני פומס

טייסת "הפילים", שתהיה ביתם העתידי של מטוסי ה"שמשון" (C-130J), נפתחה הערב באופן רשמי בטקס בבסיס נבטים. הטייסת תהיה הראשונה בחיל-האוויר שתפעיל את מטוס התובלה המתקדם, שעתיד לנחות כאן כבר בשנה הבאה. הטקס התקיים בראשותו של מפקד בסיס נבטים, תא"ל ליהוא הכהן, ונכחו בו מפקדי עבר של הטייסת.

טייסת "הפילים" הפעילה עד ליום סגירתה מטוסים מסוג "קרנף" (C-130), אחיו הוותיק של מטוס ה"שמשון", עליו טסה כמעט ארבעה עשורים. כאשר ינחת מטוס ה"שמשון" בחודש אפריל הקרוב, הוא יהיה המטוס ה-15 במספר שעובר בדת"קי הטייסת. "היום אנו מניפים את הדגל לאחר שקופל לפני יותר מחמישה חודשים. מהיום אנחנו טייסת תחת סמל אחד בכיוון אחד", אמר סא"ל אורי, מפקד הטייסת המחודשת.

מטוס ה"שמשון" הוא גרסא מתקדמת של מטוסי ה"קרנף" אותם מפעילה כיום טייסת "אבירי הציפור הצהובה". ביוני 2013 התכנס צוות ההקמה בפעם הראשונה, וכבר ביולי המריאו צוותי-אוויר ראשונים להסבה בארצות הברית. המטוס מזכיר בצורתו את מטוס ה"קרנף", אך הוא רחב יותר, מהיר יותר ויכול לשאת ציוד רב יותר. כשינחת המטוס בחיל-האוויר הוא יצויד במערכות ישראליות ייחודיות שיתאימו אותו למשימות החיל. "אחריות רבה על כתפיכם. מטוס ה'שמשון' מעניק לחיל-האוויר יכולות חדשות ואפשרויות נוספות", אמר מפקד הבסיס, תא"ל ליהוא הכהן, לאנשי הטייסת. "אני בטוח כי המבחנים בהם תעמוד מדינת ישראל ידרשו את יכולותיכם בצורה הטובה ביותר שתוכלו להביא. מבחנים רבים עוד לפניכם".

אמש נערך בטייסת טקס פרטי לאנשיה, שבסיומו הוענק להם פאץ' טייסת "הפילים" המחודשת. את הפאץ', שעליו פיל לבן על רקע שחור ואדום, הם זכו לקבל רק לאחר שעברו מעין מסע בהשראת מבצע העלאת יהודי אתיופיה, בו לקחה חלק הטייסת בעידן ה"קרנף" שלה.