יומן ארועים

Bookmark and Share
מדינה בסערה: סיכום פעילות חיל-האוויר פורסם בתאריך 19.12.2013
תגיות: מזג אוויר , חילוצים , מערך המסוקים , שלדג
חיל-האוויר פעל לאורך כל השבוע על מנת לסייע לנפגעי מזג-האוויר. האנשים בקוקפיט חושפים: חילוץ בצל תקלה במסוק, טייסת היסעור שגילה משימה חדשה, הטייסת שהתלוותה לאנשי חברת החשמל ולוחמי היחידה המיוחדת ששום שלג לא יעצור בעדם לסייע
לילך גונן, שיר כהן ומיכל חיוט

סוף השבוע התעוררו תושבי מדינת ישראל כשלחלונם נשקפים נופי אירופה: שלג שצבע לבן כל מה שנקרה בדרכו, גשמים בלתי פוסקים או שכבות טל שקפאו והפכו למשטחי קרח עצומים. מלבד הפסטורליות, הביאה עמה הסופה גם צרות לא קטנות בדמות שיטפונות, הפסקות חשמל וערים נצורות. לאחר סוף השבוע פסקה הסערה, אך עדיין היו מי שנותרו מנוונים בגלל נזקי מזג-האוויר. חיל-האוויר השתתף גם הוא במאמץ הלאומי לסייע לתושבים, וטייסות מסוקי הסער ואנשים נוספים מרחבי החיל פעלו ללא הרף בימי הסערה.

מגלים משימות חדשות
טייסת "מובילי הלילה" מתל-נוף קיבלה בזמן הסערה פקודה מבצעית שמעולם לא הגיעה אליה לפני כן. "קיבלנו הוראה להטיס גנרטורים של חברת החשמל ליישובים בשומרון שהיו מנותקים מחשמל", סיפר סא"ל אורי, מפקד טייסת "מובילי הלילה". פקודה זו היא חריגה עבור טייסת היסעורים, היות ולא ביצעו אותה בעבר הם נדרשו לפעול ביעילות ובזהירות גם יחד. בסביבות השעה שתיים בצהריים ביום שני הגיעה ההוראה לטייסת ובאותו הערב עלו לאוויר שני מסוקי "יסעור" כשהם נושאים גנרטורים. "הגנרטורים האלה הם גם גדולים וגם כבדים", הסביר סא"ל אורי. "מכיוון שזו הפעם הראשונה שמשימה כזו מבוצעת, יצאנו לסיור מקדים באזור כדי לראות היכן אפשר להנחית את הגנרטורים האזור היה מכוסה בשלג והכל התבצע בחושך". על מנת למזער את הסיכונים בטיסה המיוחדת השתתפו טייסי ניסוי של טייסת מרכז ניסויי טיסה, היות ומדובר במשימה חדשה לגמרי עבור המערך.

גם על הקרקע
לוחמי היחידה המיוחדת "שלדג" התגייסו גם הם לסייע לאזרחים שנתקעו בשלג. כבר מחילת הסופה הם פועלים בירושלים ואזור גוש עציון בהעברת ציוד ואזרחים עבור המקומות הנצורים באמצעות כלי-רכב מיוחדים שבבעלותם. "חילצנו אנשים שהיו צריכים להגיע לבתי-החולים ולא הייתה אפשרות אחרת להגיע אליהם, בינהם גם ילדים שנפגעו מפגיעות קור. בנוסף העברנו דלק לגנראטורים של בתי-החולים בירושלים והבאנו מזון לנקודת הכינוס", אמר רס"ן א', קצין ביחידה. "מזג-האוויר היה מאתגר, אבל אחד היתרונות זה עבודה בסביבה לא מוכרת. זה משהו שהוא חלק מהאימונים והשגרה שלנו".

שום דבר לא יעצור בעדם
"במהלך הסופה הוזנקה הטייסת לחלץ אישה יולדת מהישוב יצהר שהיה בלב הסערה", מספר רס"ן חגי, סגן מפקד טייסת "החרב המתהפכת" מבסיס פלמחים, המפעילה מסוקי ינשוף. אלא שבשיא הפינוי התגלתה תקלה בלתי צפויה במסוק המחלץ. "במקרים שגרתיים התקלה הייתה מחייבת נחיתה. אולם בגלל המצב הבהול, המשיכו אנשי צוות-האוויר בטיסתם עד לבית-החולים בילינסון, ורק שם התפנו לטפל בתקלה של המסוק".

חשמל באוויר
על טייסת מסוקי הינשוף "ציפורי המדבר" מבסיס חצרים, הופקדה המשימה לסייע לחברת החשמל בפתרון תקלות עבור התושבים. "בתיאום עם פיקוד העורף יצאנו עם אנשי חברת החשמל בחיפוש אחר קווי מתח שנפלו או ניזוקו בירושלים ובאזור", אמר רס"ן אסף. "היה צריך לאתר את מקור הניתוק המדויק. חלק מהקווים האלה נמצאים במקומות שקשה להגיע אליהם בלי מסוק". על אף הדבקות במשימה, הספיקו טייסי המסוקים להציץ מחלונות המסוק אל עבר הנוף הנדיר. "זאת הייתה אחת הטיסות היפות בחיי", הודה רס"ן אסף.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
מסוק יסעור בפעולה בשלג
מסוק יסעור בפעולה בשלג

צילום: עופר צידון