יומן ארועים

Bookmark and Share
מעבר לגבולות הדמיון: נפתח המרכז לאימון משימתי
תגיות: סימולאטורים , בסיס חצור , אמיר אשל , טכנולוגיה
אחרי תקופת ציפייה ארוכה נפתח הבוקר באופן רשמי המרכז לאימון משימתי בבסיס חצור. המאמן החדיש, פרי יצרתם של חיל-האוויר וחברת "אלביט", נחשב למתקדם בתחומו בעולם. "אפשר לפעול ולאמן על הקרקע אפילו טוב יותר מאשר באוויר"
נעמי צורף | צילום: גיא אשש

השמש החורפית הפציעה במפתיע מעל בסיס חצור לאחר ימים אפורים וסוערים במיוחד והאירה את אירוע הפתיחה הרשמי של המרכז לאימון משימתי (מלא"ם) בטייסת "מאמני הקרב". "לפני יומיים היינו מעריכים שמזג-אוויר כזה הוא וירטואלי", אמר מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל, "אני מאמין שזה סימן טוב ושמח לפתוח את המרכז ביום שכזה".

לצד מפקד חיל-האוויר נכחו בטקס גזירת הסרט הכחול בכירי חברת "אלביט" שהייתה שותפה לפיתוח המאמן המתקדם, גורמים מלהק הציוד של החיל ומנהל הרכישה והייצור של משרד הביטחון (מנה"ר) והחברות "ברקו" ו"לוקהיד מרטין" האמריקאיות שלקחו חלק בפיתוח. אורח נוסף היה מפקד חיל-האוויר לשעבר, אלוף (מיל') עידו נחושתן, שליווה את התהליך בתקופת כהונתו כמפקד החיל. "בשנת 2006 הצענו לחיל-האוויר להקים את המתקן המתקדם בעולם לאימון משימתי", נזכר יורם שמואלי, ראש חטיבת כלי-הטיס ב"אלביט". "היום, שבע שנים לאחר מכן, זכינו לצפות בהתגשמות החלום".

לצד יכולותיו יוצאות הדופן והאימון האיכותי שהוא מספק, למאמן המשימתי יש גם יתרונות כלכליים. "האימון האווירי הפך מורכב ויקר יותר בשנים האחרונות", הסביר האלוף אשל. "החלטנו להרים את הכפפה לחזון טכנולוגי המשלב אימון טוב שלא ניתן לשחזר, אלא בזמן מלחמה, יחד עם התמודדות ראויה עם סוגיית העלויות".

המלא"ם מרכז ידע מקצועי נרחב ויכולות אימון חדשניות שמצליחות לדמות טיסה במבנה באופן מציאותי, בין היתר באמצעות תקשורת בין המטוסים ועמדת הבקרה. בניגוד למאמנים ותיקים יותר, במאמן החדש יכולים צוותי האוויר להתאמן בנוסף להתמודדות עם תקלות או תפעול נשק גם עם יירוטים וביצוע משימות מתקדמות. "הבנו שאפשר לפעול ולאמן על הקרקע אפילו טוב יותר מאשר באוויר ובכך להכין את מערכך הקרב למגוון גדול יותר של משימות", אמר מפקד החיל. "במבחן המבצעי אני מצפה לראות חיל בעל כשירות גבוה יותר בזכות היכולות שחוברות יחד במאמן".

רוצים לדעת עוד על המאמן המשימתי? כתבה מקיפה אודותיו תתפרסם בגיליון דצמבר של ביטאון חיל-האוויר.

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
נמצא בין המתקדמים בתחומו בעולם. המאמן החדש בבסיס חצור
נמצא בין המתקדמים בתחומו בעולם. המאמן החדש בבסיס חצור