יומן ארועים

Bookmark and Share
תמיד יש פעם ראשונה: התחלות בעולם התעופה פורסם בתאריך 15.12.2013
עולם התעופה נכנס לחיינו בסערה והביא מהפכות: המרחקים כבר לא עצומים כל-כך והשמיים אינם גבוהים כל-כך. אך גם להמצאות שמלוות אותנו ביומיום ממעוף הציפור יש אב-טיפוס, ממציא ואינספור ניסיונות מקדימים
שיר כהן

בין כלי-הטיס הראשון שעלה לאוויר ועד ימינו אנו, מפרידות 230 שנים בלבד. במהלך השנים הללו עבר עולם התעופה מספר מהפכות והתפתח בקצב מואץ. מידי כמה שנים פורצת לחיינו מהפכה החוצה את גבולות הדמיון ומדרבנת את האדם לטוס גבוה יותר, רחוק יותר ומהר יותר. אתר חיל-האוויר חוזר לשורשים: מיהו הישראלי שהביא את המהפכה הבלתי-מאוישת לצבא? איזו היסטוריה עשו שני בוני אופניים אנונימיים?

הצניחה הראשונה

עוד לפני המצאת הכדורים הפורחים בידי האחים מונגולפייה הצרפתיים, ניסה המהנדס המוסלמי עבאס איבן פירנאס לבנות דאונים מעופפים. כאשר ניסה את מזלו עם דאון מבד מתוח ומכשיר דמוי מטריה, עשה איבן פירנאס היסטוריה וביצע את הצניחה המתועדת הראשונה. אף על פי שבניית הדאון עצמו לא צלחה, נפתח מכשיר-המטריה והאט את נפילתו לכדי צניחה חופשית. אחריו, נסללה הדרך למתכננים עתידיים: במהלך תקופת הרנסנס, אחד המהנדסים הבולטים היה לאונרדו דה וינצ'י שאחד מדגמיו הרבים אף נבנה במהלך המאה העשרים וביצע טיסה מוצלחת.

הטיסה הראשונה

לפני 110 שנים בדיוק, בשלהי שנת 1903, הודיעו שני אחים אנונימיים לבית משפחת רייט כי הם צלחו את אתגר הטיסה, דבר שעד אז לא נשמע גם בידי המומחים בתחום. שני בוני האופניים לשעבר היו הראשונים להציב אדם על מכונה מעופפת ולבצע את הטיסה המאוישת הראשונה בהיסטוריה. הטיסה הראשונה, עליה היה אורוויל רייט, הגיעה לגובה של 37 מטרים וארכה 12 שניות בלבד.

קרב-האוויר הראשון

עשר שנים בלבד לאחר נסיקתו הראשונה של האדם לשמיים, התרחש קרב-האוויר הראשון. בשמי מדבר סהרה, נלחמו זה בזה מטוסים איטלקיים מול מטוסי האימפריה העות'מאנית במטרה להביא לתבוסת האחר. פחות משנה לאחר מכן, פרצה כבר מלחמת העולם הראשונה בה הבינו מדינות העולם את היתרונות שמעניק המטוס בקרב. חילות-אוויר מתפתחים יצאו לקרבות עקובים מדם על הארץ ובשמיים, ובמהלך שנות המלחמה גם פותחו המטוסים הראשונים שעליהם מכונת ירייה מובנית.

שימוש צבאי ראשון במסוקים

מערך המסוקים מהווה כיום חלק בלתי נפרד מחיל-האוויר והוא ממלא מגוון רחב של משימות שבמרכזן עומד שיתוף-פעולה עם זרוע היבשה. תחילת עידן השימוש במסוקים בעת לחימה החל במלחמת וייטנאם, שבה הם שימשו תחילה בתור תומכי לחימה וביצעו משימות כמו פינוי פצועים והטסת לוחמים אך עד מהרה נכנסו גם מסוקי קרב לזירות הלחימה. לקראת סוף המלחמה שנגמרה ב-1975, נכנס לשימוש מסוק הקוברה שדגמים חדשים ממנו שירתו אף בחיל-האוויר הישראלי תחת השם "צפע".

הראשונים בחלל

לאחר כיבוש השמיים, שאיפות האדם המשיכו להרקיע שחקים. המטרה הבאה: נחיתה מאוישת בחלל. ואכן, בשנת 1961 שיגרו הסובייטים את יורי גגארין שהיה לאדם הראשון בחלל, אך לא רחוק מאחוריהם נמצאו האמריקאים אשר הצליחו בשנת 1969 להפוך את ניל ארמסטרונג ובאז אולדרין לשני האסטרונאוטים הראשונים שדרכו על הירח.

כלי-הטיס הבלתי מאוישים הראשונים

כלי-הטיס הראשונים ללא טייס, היו למעשה 200 כדורים פורחים חמושים פצצות שהופעלו על ידי מנגנון זמן, אשר שלח הצבא האוסטרי בשנת 1849 לאויביו. הרעיון קסם גם לצבא היפני, שניסה לשלוח צי של כדורים פורחים בלתי-מאוישים לעבר ארצות-הברית במהלך מלחמת העולם השנייה, אך ללא הצלחה. בשנות השישים של המאה הקודמת, הומצא טיסן הנשלט על ידי גלי רדיו ושימש כצעצוע עבור ילדים. אולם האדם הראשון שחשב על שילוב הפלטפורמה במסגרת צבאית היה דווקא ישראלי: רס"ן שבתאי בריל. מאז ממשיך עולם כלי-הטיס הבלתי מאוישים להתפתח ולצבור תאוצה, ובהרבה חילות-אוויר ברחבי העולם ישנו מערך בלתי-מאויש מתרחב.

 
1 | 2 | 3
 
המהנדס המוסלמי עבאס איבן פירנאס ביצע את הצניחה הראשונה
המהנדס המוסלמי עבאס איבן פירנאס ביצע את הצניחה הראשונה