יומן ארועים

Bookmark and Share
מגדול ועד קטן: כנס מועדון "בוני הדגמים" פורסם בתאריך 05.12.2013
תגיות: דגמי מטוסים
עשרות בוני דגמים הגיעו לכנס מועדון "בוני הדגמים" שהתקיים השבוע בבית חיל-האוויר. אורחי הכנס הביאו עמם את תוצריהם: החל מטנק מרכבה ועד למסוק "צפע" מוקטנים ומדויקים להפליא. "כולנו התחלנו מבניית דגמי הביטאון בילדות והתקדמנו לדגמים מסובכים יותר"
נעמי צורף

השבוע התקיים האירוע השנתי של עמותת "בוני הדגמים" בבית חיל-האוויר בהרצליה, אליו הגיעו עשרו בוני דגמים מרחבי הארץ. בכנס הציגו האורחים את תוצריהם: דגמים גדולים וקטנים, העשויים חומרים שונים וכולם מדויקים להפליא. בין בוני הדגמים נערכו תחרויות על פי תחרויות של קנה מידה, סוג הדגם והחומר ממנו הוא עשוי. "לכולנו יש את אותו הסיפור בגרסאות שונות", סיפר משה אשרי ממועדון "בוני הדגמים". "כולנו התחלנו מבנית דגמי הביטאון בילדות והתקדמנו לדגמים מסובכים יותר או מחומרים שונים".

בין הדגמים הוצגו טנקים, מוכנות ומבנים לצד דגמי כלי-טיס בהשראת חיל-האוויר: החל מדגם המטוס בו טס הנווט הנעדר רס"ן רון ארד ועד לדגמי מטוסי "סופה" (F-16I) חדישים, כשהדגם ה"צעיר" ביותר הוא דגם מסוק ה"צפע" שצורף לא מכבר לגיליון אוקטובר של ביטאון חיל-האוויר, ונעשה בשיתוף מועדון "בוני הדגמים". "ברגע שהגיליון הגיע אלי רצתי לבנות את הדגם", סיפר עמית אגרונוב, בן ה-13 שהציג את הדגם בכנס. "נהניתי לבנות אותו בעיקר כי הכרתי את מי שעיצב אותו. הוא היה מאוד מדויק, עבדתי עליו עד השעות הקטנות של הלילה כדי שיהיה מוכן לקראת הכנס".

איך מטוס נולד?
במועדון "בוני הדגמים", ישנם אנשים הפועלים לתכנון דגמים ולא רק לבנייתם. יצירת הדגם דורשת שבועות שלמים של עבודה ומחקר כדי לוודא שבניית הדגם תוכל להיעשות באופן מושלם ונאמן למקור. "דגם טוב הוא דגם שנאמן למציאות בצורה משולמת, שנראה כאילו לקחת את האובייקט האמיתי והכנסת אותו למכונה שכיווצה אותו. על כל פרט להיות במקומו", מספר אוריאל סונדרפן, ממתכנני דגם ה"צפע". "תמיד מתחילים במחקר על האובייקט. נסענו לטייסת 'המסק"ר הראשונה' שבפלמחים והעברנו יום שלם במדידות וצילומים עבור הדגם הייעודי". גם משה אדרי היה חלק מצוות תכנון ויצירת הדגם שהופק שלוח זמנים קצר מהרגיל. "בכלל לא חשבתי שאספיק, לקחתי את זה כאתגר ועבדתי המון בשלושת החודשים שהוקצבו לי", מספר אשרי. "בסופו של דבר הצלחתי. ככה גם כל אחד יכול להצליח ליצור דגם. העיקר לא להתייאש".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
דגמי כלי-טיס בהשראת חיל-האוויר הישראלי
דגמי כלי-טיס בהשראת חיל-האוויר הישראלי