יומן ארועים

Bookmark and Share
לכבוד החנוכה: ישראל ויוון בשת"פ חוצה גבולות פורסם בתאריך 21.11.2013
תגיות: שת"פ עם חילות זרים
מידי שנה אנו חוזרים לסיפור המלחמה בין אנטיוכוס וחייליו היוונים לבין המכבים. אך כיום, אלפיים שנה אחרי, חיל-האוויר הישראלי נמצא בקשר הדוק ומשמעותי עם עמיתו מיוון. "לשתי המדינות אינטרס משותף והוא להעניק יציבות לאזור"
לילך גונן

בשנת 175 לפני הספירה עלה בארץ ישראל שליט יווני חדש ושמו אנטיוכוס. את פתיחת סיפור זה מכיר כל ילד, וגם את המשכו על הגזירות, הגבורה, המרד ופח שמן פלאי אחד. זמן רב אומנם עבר מאז ויחסי ישראל-יוון השכנות עברו תהפוכות בחלוף השנים. הקרבות בין המכבים ליוונים הוחלפו בשיתופי פעולה רבים בין חילות-האוויר של שתי המדינות: תרגילים משותפים ופריסות מן הארץ ואליה מתרחשים לעיתים תכופות, והחילות שומרים באדיקות על הקשר הקרוב.

כבר לפני כמה שנים נכנס שיתוף הפעולה בין החילות להילוך גבוהה, כאשר בדצמבר 2011 נחתו לראשונה מטוסי-קרב יוונים בבסיס עובדה למען אימון משותף. "ישראל ויוון נמצאות באותה שכונה: בדרום־מזרח הים-התיכון. לשתי המדינות אינטרס משותף והוא להעניק יציבות לאזור", אמר אז לוטננט קולונל כריס נטיקודיס, סגן מפקד טייסת 337 ("הרוחות") של חיל-האוויר היווני ומפקד המשלחת היוונית. "בסופו של דבר, כדי להגיע מוכנים למשחק האמיתי צריך להתאמן במגרש הביתי".

קרובים קרובים
חשיבות שיתוף הפעולה עם חיל-האוויר היווני הוא גבוה בעבור מדינת ישראל וחיל-האוויר שלה, שכן מיקומה של המדינה מאפשר תרגול של טיסות ארוכות טווח ואימון בשטחים לא מוכרים. מערך הקרב וכן טייסות המסק"ר, מסע"ר וטייסת הסיור הימי מקיימות שיתופי פעולה רבים ותכופים מסוג זה. "יוון היא מדינה שחשוב לנו לשמור איתה על קשרים. היא נמצאת בקרבת מקום, מפעילה פלטפורמות דומות לשלנו, ולכן חשוב שנחליף תיאוריות, נחלק דעות ונתפתח יחד", אמר ראש להק מסוקים לשעבר, תא"ל דוד ברקי באחד משיתופי הפעולה. "בגלל שכל מדינה נמצאת בזירה אחרת כל אחת גם מתפתחת למקום אחר, ובכל זאת יש מקום רב לשיח עם היוונים".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
זמן רב אומנם עבר מאז ויחסי ישראל-יוון השכנות עברו תהפוכות. פריסת חיל-האוויר ליוון, דצמבר 2012
זמן רב אומנם עבר מאז ויחסי ישראל-יוון השכנות עברו תהפוכות. פריסת חיל-האוויר ליוון, דצמבר 2012

צילום: יונתן זלק