יומן ארועים

Bookmark and Share
עשור למטס מעל אושוויץ פורסם בתאריך 08.09.2013
תגיות: אמיר אשל , שואה וזיכרון
עשור עבר מהיום בו המריא מטס של חיל-האוויר מעל מחנה ההשמדה אושוויץ. שלושה מטוסי בז טסו מעל השער של אושוויץ, כביטוי לעוצמה והזיכרון שסימל המסע הזה. היום, התכנסו חברי המשלחת בלשכתו של מפקד חיל-האוויר, אשר היה אז מוביל המטס
מיכל חיוט

כל הנוכחים שהתכנסו בלשכת מפקד חיל-האוויר זוכרים את הרגע ההוא היטב: לבושי מדים עומדים כמקשה אחת, מביטים לעבר שער המחנה אושוויץ בירקנאו בפולין וליבם נמלא גאווה עצומה. בקוצר רוח הם ממתינים לשאון מנועי ה״בז״ שיחתכו את השמיים הכחולים מעליהם. עם השמע האות, הם מתחבקים בהתרגשות ומקשיבים לקול תפילת ״שמע ישראל״ המתערבבת עם קולות מטוסי הקרב שמעליהם בהרמוניה מצמררת.

עשר שנים חלפו מאז פילחו מטוסי ה״בז״ את שמי המחנה אושוויץ-בירקנאו שבפולין, במסלול בו עשו דרכן יום יום רכבות ובהם אלפי יהודים, דרך שהסתיימה בחלקת האדמה הארורה ההיא. בתחילת השבוע, התכנסו חברי המשלחת סביב השולחן בלשכת מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל, אשר הוביל את המטס ההוא, כדי לציין עשור לרגע המיוחד ולראות שגם כי חלפו עשר שנים המסע הזה השאיר בכל אחד מהם משהו.

הם צפו יחד בסרט שתיעד את המסע שעברו לפני שנים, וחלקו את הזיכרונות שלהם. "עברו עשר שנים וזו הזדמנות טובה להיפגש", פתח מפקד חיל-האוויר את המפגש. "אבל גם מעניין אותי לשמוע מה אתם חושבים עם השנים שעברו. חלקכם חזרתם לאושוויץ אחרי-כן. אני לא הייתי שם אף פעם על הקרקע". הם סיפרו על רגעים קטנים במהלך השנים, על פגישות עם אנשים בארץ ובחו"ל שאיתם חלקו את החוויה וגרמו להתרגשות גדולה.

המטס ומסעה של המשלחת השפיעו על כל אחד ואחד בחדר, אלה שהיו על הקרקע ואלה שבאוויר, זו הייתה חוויה מיוחדת להיות דווקא במשלחת הזו שתמונתה נצרבה עמוק בתודעה של חיל-האוויר. שלושה מטוסי קרב מעל המחנה שהפך לסמל הזוועות של השואה.

מתוך דברים שכתב מפקד חיל-האוויר למפגש העשור:
הרגע ההוא, בו הצלחנו להמחיש, את סיפורו של העם היהודי, צרוב ומוחשי גם היום. כבניו של עם עתיק ומורכב, שעמד פעמים רבות על סף כיליון, עוררנו שאלות ומחשבות על זהות ישראלית, על כושר עמידות וחיות, חסרת תקדים, בהיסטוריה האנושית. התמונה הניבטת מקירות רבים, קנתה אחיזה בתודעה ומבטאת תרכובת ישראלית ייחודית בה נימהלים עצב ותפארת, כאב וגאווה ויוצרים תקווה.
חיל-האוויר הוא הביטוי המובהק ביותר לכברת הדרך הלאומית: מן החידלון הנורא לעוצמה חסרת תקדים. לנו אנשי החיל, הזכות לשאת באחריות ולהפיח רוח ההופכת מאוויים ותקוות ליכולת אמיתית המבטיחה חיים.
למשלחת חיל-האוויר לפולין 2003 היתה משימה והיא בוצעה בשלמות. ההתגייסות, המסירות והמקצועיות, של כלל חבריה, היו מנועי הצלחתה. החוויה האישית והקבוצתית, התחושה כי היינו שותפים לעשייה מיוחדת, עשו אותנו לטובים יותר ונסכו גאווה באנשים ודרכם. עם השנים חדרה משמעות המטס לתודעה הלאומית בארץ ובקהילות היהודיות בחו"ל.
בחלוף עשר שנים אני מביט יום יום בתמונה. סוג של מצפן, כפות מאזניים, החשוב מול הטפל, מטען כוחות שאינו זקוק למילים והסברים. מביט בה ויודע שנוכל לכל!

אלוף אמיר אשל
מפקד חיל-האוויר
מפקד משלחת ח"א לפולין 2003