יומן ארועים

Bookmark and Share
כשהפיל יהפוך לציפור: טייסות ההרקולס מתאחדות פורסם בתאריך 04.08.2013
בשבוע הבא יחל מערך התובלה את אחד המהלכים המשמעותיים ביותר בדרך לקליטת מטוסי "השמשון" המתקדמים: שתי טייסות הקרנף (הרקולס) שעובדות בשיתוף במשך כמעט ארבעה עשורים, יתאחדו לטייסת קרנף יחידה בחיל. ברוכים הבאים למשפחת ה"קרנף"
שני פומס

מערך מטוסי ה"קרנף" (הרקולס) של חיל-האוויר ניצב אל מול שינוי משמעותי: שתי הטייסות האחיות שפעלו בו כמעט ארבעה עשורים שנים זו לצד זו, יתאחדו השבוע לטייסת אחת מאוחדת. טייסת "אבירי הציפור הצהובה" תקבל לתוכה את אנשי טייסת "הפילים", ולמעשה תהיה היחידה בחיל-האוויר שתפעיל את מטוסי הקרנף הוותיקים. טייסת "הפילים" לעומת זאת, תעבור הסבה בשנת 2014 לטייסת מטוסי "שמשון" (הרקולס C130-J), מטוסי התובלה המתקדמים שיגיעו לארץ.

שומרת אחותי
בציר הזמן של שתי הטייסות-אחיות ישנן נקודות דמיון ושוני רבות: טייסת "הפילים" הוקמה עם קום המדינה, ולפני עידן מטוסי ה"קרנף" עברו תחת דת"קיה מטוסי תובלה רבים, בינהם מטוסי ה-B-17 , הדקוטות והנורדים. "טייסת 'הפילים' היא טייסת עם מורשת ארוכה יותר ויש לה גם היסטוריה של החלפת מטוסים, לכן נכון היה להקים אותה כטייסת שמשון, כעוד פרק בהיסטוריה שלה", מסביר סא"ל ינון, מפקד טייסת "הפילים".

לעומתה, טייסת "אבירי הציפור הצהובה" צעירה ביחס לאחותה ה"פילה": הטייסת נולדה לפני כמעט ארבעים שנה היישר לתוך מלחמת יום-הכיפורים, ומאז תחילתה ועד היום היא מפעילה אותם מטוסים. "באיזשהו מקום רציתי ש'אבירי הציפור הצהובה' תישאר טייסת קרנף", מחייך סא"ל טל, מפקד טייסת "אבירי הציפור הצהובה". "מצד אחד זה לא להתחדש במטוס המתקדם, אבל מצד שני אותה התחדשות היא אירוע דרמתי מאוד לאנשים שמרכיבים את הטייסת".

כמו בכל בית, גם טייסות-אחיות בחיל-האוויר לומדות לעבוד יחד ככל שעולה הותק, על אף שיצר התחרותיות תמיד קורץ מעבר לפינה. "ברגע שיש שתי טייסות עם משימות דומות זה מייצר אלמנט של תחרות חיובית, אבל לאורך השנים למדנו לחיות ביחד ולגבות אחת את השנייה", מסביר סא"ל טל. "כל אחת רוצה להשיג, למשוך ולקדם את המערך. כל פעם טייסת אחת מושכת את השנייה לשיאים חדשים, וזה היתרון בשתי טייסות שפועלות במקביל".

לא על הקרנף לבדו
בנקודות מסוימות בהיסטוריה, ולאורך שנות פעילותן, נוצרו גם הזדמנויות בהן שתי האחיות שילבו כוחות ופעלו זו עם זו. "כשמערך הקרנף לקח חלק ב'מבצע שלמה' יצאנו אליו בצוותא. כאשר הוא השתתף במבצע הומניטרי לסיוע נפגעי מלחמת האזרחים ברואנדה שתי טייסות המערך פעלו יחד. מבצעים גדולים נעשים על ידי כל המערך, באמצעות מבנים מעורבים ולעיתים אף צוותים מעורבים של שתי הטייסות במטוס אחד", מספר סא"ל ינון.

בקרוב מאוד כל טייסת תפעיל סוג אחר של מטוס: טייסת "אבירי הציפור הצהובה" תטוס על מטוסי ה"קרנף" המושבחים, וטייסת "הפילים" תתחדש במטוס ה"שמשון" החדיש. "יש הבדלים משמעותיים בין שני המטוסים, אי אפשר למחוק אותם. אבל עדיין, הדמיון רב מהשוני", מחדד סא"ל ינון. "לכן, מבחינות רבות שתי הטייסות ימשיכו להיות משפחה אחת".

 
1 | 2 | 3
 
"מבחינות רבות שתי הטייסות ימשיכו להיות משפחה אחת"
"מבחינות רבות שתי הטייסות ימשיכו להיות משפחה אחת"