יומן ארועים

Bookmark and Share
כשה-F-15 האמריקאי פגש את הבז הישראלי פורסם בתאריך 01.08.2013
תגיות: שת"פ עם זרים , בסיס נבטים
אחרי שבועיים אינטנסיביים של טיסה משותפת, תרגיל ה- Juniper Stallion, התרגיל הגדול של חיל-האוויר האמריקאי וחיל-האוויר הישראלי, בא לסיומו. בתרגיל טסו יחד מערכי הקרב של שני החילות. "יש לשיתוף הפעולה הזה משמעות חשובה ברמה הטקטית והאסטרטגית"
שני פומס

בסוף השבוע נגמר תרגיל ה-Juniper Stallion 2013 בו שילבו זרועות טייסות-קרב מחיל-האוויר הישראלי עם טייסות-קרב מחיל-האוויר האמריקאי לשבועיים אינטנסיביים של גיחות משותפות. "ארה"ב היא שותפה אסטרטגית ושיתוף הפעולה עימה חשוב עבור המדינה והצבא", הדגיש תא"ל ליהוא הכהן, מפקד בסיס נבטים בו הוא נערך. "זה מתחיל מהשלב הגבוה ביותר של שיתוף פעולה בין הצבאות, ומגיע עד הרמה הכי נמוכה של תקשורת בין המטוסים באוויר".

הטייסת האמריקאית שהגיעה הנה באמצע חודש יולי היא טייסת 122 של משמר האוויר הלאומי האמריקאי (Air National Guard) המפעילה מטוסי קרב מסוג F-15c ומתמחה בקרבות אוויר. "היה יפה לראות איך שני הצדדים לומדים את מה שהיה ביום הקודם ומתכננים ביום אחר כך, ואיך שניהם משתפרים", אמר לוטננט קולונל ג'ים וורלי, מפקד הטייסת. "הדבר ששנינו למדנו כאן הוא שהדרך שלנו היא לא הדרך היחידה. זה הרחיב את האופקים שלנו וגרם לנו להסתכל על בעיות בצורה שונה".

טייסות הקרב מחיל-האוויר שהשתתפו בתרגיל שייכות למערך ה"בז" (F-15) , ה"רעם" (F-15I), וה"ברק" (F-16c/d), וכמו כן לקחה בו חלק גם טייסת "הנחשון" שהפעילה את מטוסי ה"עיטם" לבקרה אווירית. " אחת המשימות עליהן התאמנו בתרגיל היא לטוס בכמות גדולה של מטוסים יחד. טסנו יחד עם האמריקאים וכל התקשורת בקשר הייתה באנגלית", הסביר סרן נדב, מטייסת "הקרב הראשונה" מחצור שהובילה את האימון. "שיתוף הפעולה התבטא לא רק בטיסה ביחד, אלא גם בתחקירים ותדריכים משותפים".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
מטוסי ה"גלובמאסטר" האמריקאים מביאים את הכוחות האמריקאים וציודם
מטוסי ה"גלובמאסטר" האמריקאים מביאים את הכוחות האמריקאים וציודם

צילום: יונתן זלק