יומן ארועים

Bookmark and Share
מאות צנחנים הוצנחו בתרגיל חטיבתי גדול פורסם בתאריך 25.07.2013
תגיות: טייסת "הפילים" , יחשת"פ , תרגילים ואימונים , קרנף (הרקולס)
השבוע ערכה חטיבת הצנחנים תרגיל גדול, ששיאו היה בהצנחת מאות לוחמים. מטוסי הקרנף של חיל-האוויר הצניחו את החטיבה, כפי שידרשו גם בזמן אמת. "מי שמסתכל עלינו היום הם המפקדים שלנו, מדינת ישראל וגם האויבים שלנו"
שני פומס

כ-700 צנחנים הוצנחו במהלך השבוע במנחת רביבים בדרום כחלק מתרגיל גדול שערכה החטיבה האדומה. "צה"ל מרוויח מהיכולת המבצעית החשובה הזאת בכך שהוא יכול להניע כמות גדולה של לוחמים לנקודה רחוקה עם ציוד לאורך זמן, ולבצע כל משימה", אמר מפקד חטיבת הצנחנים, אל"ם אליעזר טולדנו. "מי שמסתכל עלינו היום הם המפקדים שלנו, מדינת ישראל וגם האויבים שלנו".

לאורך 65 שנותיו של צה"ל נעשה רק פעם אחת שימוש בהצנחת כוחות לוחמים לשטחי אויב - מעל מעבר המיתלה ב"מבצע קדש". אך למרות זאת, נשארה יכולת ההצנחה חשובה לצה"ל, שמקפיד לאמן את חייליו ביכולת המבצעית החשובה. "אני לא יודע אם נדרש לבצע את זה מחר או מחרתיים, אבל אני רוצה לדעת שכשנידרש לזה נוכל לבצע את זה, בחשאיות וברצינות הראויה לנו", אמר אל"ם טולדנו.

מתקרנפים עד לקרקע
מערך מטוסי הקרנף (הרקולס) של חיל-האוויר לקח חלק בתרגיל, ונשא בבטנו את חיילי חטיבת הצנחנים: לוחמים לצד בכירי החטיבה. עם מתן האות קפצו בזה אחר זה הלוחמים מגובה של 400 מטרים מעל פני הקרקע. "להצניח לוחמים זאת אינה משימה מורכבת בהיבט טיסה, אבל זאת משימה שכוללת אנשים ולכן צריך להתייחס אליה בכובד ראש ולרדת לפרטים", הסביר סא"ל ינון, מפקד טייסת "הפילים". "אנחנו טסים בגובה בטוח מעל פני השטח ואסור שהאלמנטים המבצעיים יסיטו אותנו מהצנחה בטוחה של הלוחמים".

יכולת הצנחה היא יכולת מרכזית עבור מערך הקרנף וחטיבת הצנחנים, ולכן נדרשים השניים לגשר על פערי היום-יום כאשר הם ניגשים לבצע משימה שכזו, באימונים ובלחימה. האחראית על גישור הפערים בין חיל-האוויר והחטיבה האדומה היא היחידה לשיתוף פעולה (יחשת"פ), שלוקחת חלק בכל אירוע בו נדרשים לשלב זרועות, ודואגים שהמשימה תתבצע באופן יעיל ובטוח עבור שני הגופים. "יש שיח ישיר בין החטיבה לחיל-האוויר המושתת על תכנון משותף בין מערך הקרנף למפקדי החטיבה", הסביר סא"ל ארנון, שאחראי על תיאום בין "עוצבת האש" אליה כפופה יחידת הצנחנים לבין חיל-האוויר. "זה קשה כי מדובר בכוחות שונים ודרוש תכנון מעמיק וירידה לפרטים".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
יכולת הצנחת כוחות לוחמים נשארה חשובה לצה"ל, שמקפיד להמשיך ולאמן את חייליו לכך
יכולת הצנחת כוחות לוחמים נשארה חשובה לצה"ל, שמקפיד להמשיך ולאמן את חייליו לכך

צילום: יונתן זלק