יומן ארועים

Bookmark and Share
ארבע בעקבות הפרס: תחרות טייסות המסע"ר פורסם בתאריך 09.07.2013
תגיות: מערך המסוקים , חילוצים , טייסת "דורסי הלילה" , טייסת "מובילי הלילה" , טייסת "ציפורי המדבר" , טייסת "החרב המתהפכת" , ינשוף (בלק-הוק) , יסעור - (CH-53)
בכל ימות השנה מוכנות טייסות מסוקי הסער (מסע"ר) של חיל-האוויר להתמודד מול משימות מורכבות כמו חילוצים, פינוי פצועים והטסת כוחות קרקעיים. פעם בשנה נאספות הטייסות על-מנת לבדוק: מי מביניהן היא המיומנת ביותר במשימות המערך?
מיכל חיוט

רק יום לאחר שיצאו צוותי יסעור מטייסת "דורסי הלילה" למשימת חילוץ צוות ה"סופה" שנטש בים, הם התייצבו לאתגר נוסף וקשה לא פחות: תחרות המסע"ר השנתית של המערך - ה"אולימפיאדה". בכל שנה מחכות טייסות ה"ינשוף" (בלק-הוק) ו"יסעור" (סיקורסקי) בחיל לתחרות, בה הן נדרשות להוכיח מי מביניהן היא המיומנת ביותר במשימת המערך. השנה במסגרת התחרות נבחנו הטייסות במשימות מורכבות מעולמן. "כל זה נעשה תחת לחץ של זמן", מדגיש סרן איתי, אחראי על התרגיל מטעם מחלקת הדרכה. "כמו כן כמעט בכל הגיחות התמודדו הצוותים גם עם גורם מפתיע. אלה דברים איתן מתמודדות הטייסות ביום יום".

במהלך התחרות על הטייסים להתמודד עם משימות של חילוץ טייסים נוטשים, פינוי פצועים, טיסה מול איומים ונחיתות מדויקות בשטח. "רמת הקושי הייתה גבוהה, והמתארים היו כמעט בלתי פתירים", מחייך סרן חן מטייסת "דורסי הלילה" מתל-נוף, המפעילה מסוקי "יסעור". "אבל עמדנו בזמנים ולא נפלנו. האווירה הייתה תחרותית במידה".

"במשך היום טסתי כשאני מרגיש שהחושים שלי הכי חדים שאפשר", מספר רס"ן לירון מטייסת "ציפורי המדבר", המפעילה מסוקי "ינשוף", אלופת השנה הקודמת. "התייחסנו לכל תרגיל כאילו מדובר במצב אמת". על אף שבדרך כלל מורכבת התחרות מאתגרים המשרים רוח ספורטיבית בין הטייסות המתחרות, השנה הוחלט להנחיל ביום התחרותי גם ערכים של מורשת ואחדות: בין המתארים הסבוכים ישבו הטייסים גם לשמוע על סיפורו של רענן אלרן, טייס מסוקים אשר נפל בשבי המצרי במלחמת יום הכיפורים ולאחר שחרורו חזר לטוס ואף השתתף בחילוצים במלחמת לבנון. "השנה הוחלט שלא יהיה מדובר רק ביום של טיסות", מספר סרן איתי. "אלא הפכנו את זה גם ליום גיבוש של המערך".

banner

 
1 | 2 | 3 | 4
 
מי מבין הטייסות היא המיומנת ביותר במשימות המערך?
מי מבין הטייסות היא המיומנת ביותר במשימות המערך?