יומן ארועים

Bookmark and Share
התרגשות בחיל: אלפי ניצולי שואה בבסיסים פורסם בתאריך 11.06.2013
תגיות: שואה , טקסים ואירועים
התרגשות גדולה בבסיסי החיל: מאז שעות הבוקר מבקרים בבסיסי החיל אלפי ניצולי שואה. במסגרת המיזם החילי פתח חיל-האוויר את שעריו בפני הניצולים אשר נפגשו עם צוותי-האוויר, זכו בהסברים על המטוסים ובעיקר חלקו את סיפורם המרגש
כתבי אתר חיל-האוויר

מאז שעות הבוקר מבקרים בבסיסי החיל אלפי ניצולי שואה והיד עוד נטויה. בחיל מעריכים כי עד שעות הערב המוקדמות יפקדו את בסיסי החיל כ-10,000 ניצולים מרחבי הארץ. במסגרת "המיזם החילי", מצדיע חיל-האוויר לניצולי השואה ופותח בפניהם לראשונה את שעריהם של 12 בסיסים מצפון ועד דרום. "אני מתרגש שהגעתם לכאן, ומאושר על ההזדמנות לפגוש אתכם", אמר בהתרגשות מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל. "אנחנו זוכרים מי הקים את המדינה וממי ירשנו אותה. חיל-האוויר שייך לכם".

אלפי המבקרים המתרגשים מבקרים משעות הבוקר בטייסות השונות ברחבי הארץ, נפגשים עם צוותי-אוויר, ובעיקר זוכים לספר את סיפוריהם לבני הדור הצעיר. "אני מרגיש שכולנו שותפים להקמת המדינה ולהגנה עליה", חייך גנדלמן, ניצול שואה יליד אוקראינה שנכדתו רס"ן גל משרתת כיום בטייסת "מלכי האוויר". "זו גאווה להיות כאן, אני מסתכל עליכם ויודע שעכשיו יש מי שישמור עלינו".

 

 

 

 

 

 

השמחה המהולה בזיכרון ניכרת גם בצוותי-האוויר, ובאנשי הבסיסים אשר זוכים לארח את הניצולים. "ביום יום אנחנו עוסקים בהמון פעילות משמעותית, אבל אין ספק שהמפגש הזה הוא אחד מהדברים המרגשים ביותר שעשיתי בשירותי", שיתף תא"ל טל, מפקד בסיס חצרים, אחד ממוקדי הביקור. "מה שמחזק אותנו כאן, זו בעיקר ההבנה שאנחנו ממשיכים את דרככם הארוכה". בבסיס חצרים למשל, פגשו ניצולי השואה גם את פרחי הטיס, ששמעו בשקיקה את סיפוריהם. במהלך הביקור ראו הניצולים את סרטון הטיסה המפורסמת של מטוסי ה-F-15 בשמי אושוויץ, ולא הצליחו להסתיר את התחושות המעורבות. "לראות אתכם שם מעל אושוויץ, זו הנקמה הגדולה ביותר שיכולה להיות", אמרה בהתפעלות אחת מן המבקרות בבסיס תל-נוף, שם רבים הזילו דמעה עם סיומו של הסרט.

בינתיים במרכז השליטה במטה חיל-האוויר, מתקבלות ברגעים אלו ממש עשרות שיחות מניצולים שכבר הספיקו לבקר בבסיסים, ומכאלו שעדיין מעוניינים להגיע לבסיס הקרוב לביתם ולחלוק עם אנשיו את סיפור חייהם המרגש.

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
"אנחנו זוכרים מי הקים את המדינה וממי ירשנו אותה. חיל-האוויר שייך לכם"
"אנחנו זוכרים מי הקים את המדינה וממי ירשנו אותה. חיל-האוויר שייך לכם"