יומן ארועים

Bookmark and Share
מטוס ההדרכה החדש של חיל-האוויר: "לביא" פורסם בתאריך 25.04.2013
תגיות: M-346 , הדרכה , בית ספר לטיסה
בשנת 2014 צפוי מטוס ההדרכה האיטלקי (M-346) להחליף את מטוסי ה"עיט" (סקייהוק) הותיקים ולשנות את פני הדרכת הטיסה בחיל. בחיל-האוויר מתחילים בתהליך העלייה: המטוס החדש זכה לשם עברי - "לביא"
מערכת אתר חיל-האוויר

 מטוס ההדרכה החדש של חיל-האוויר, שינחת בישראל בשנת 2014, זוכה לשם עברי למהדרין: "לביא", על שמו של מטוס הקרב המיתולוגי של התעשייה האווירית שפיתוחו מעולם לא הושלם. מעבר למורשת המכובדת של השם, משמעות המילה לביא (אריה) מסמלת אומץ וגבורה לצד אצילות וממלכתיות, והלביא מגן על ביתו בקנאות כשם שיעשו גם דורות העתיד של חיל-האוויר שילמדו לטוס עליו.

מטוס ה"לביא", מתוצרת חברת "אלניה־איירמאקי" האיטלקית, צפוי לנחות בחיל-האוויר בשנת 2014. הוא עתיד להחליף את העיט (סקייהוק) והנץ (F-16a/b) הוותיקים המשמשים בשלב המתקדם במגמת קרב, ובקורס לאימון מתקדם אותו עוברים הטייסים הטריים. מטוס ה"לביא" החדיש נולד כמדריך, בעוד שקודמיו בתפקיד הם מטוסי קרב עטורי שבחים ששימשו גם לצרכי הדרכה.

"אין ספק שהחניכים שיתאמנו על המטוסים החדשים יוכלו להתרגל בקלות למטוסים המתקדמים שמפעיל חיל־האוויר הישראלי. ה-M-346 מספק סביבת עבודה דומה לזו של מטוסי F-15 ו-F-16", אמר ג'יוזפה גיורדו, מנכ"ל חברת "אלניה־איירמאקי", בראיון לבטאון חיל-האוויר. "סביבת העבודה הזו תאפשר לטייסים להסתגל בקלות גם למטוסים מהדור החמישי. למעשה, כל החילות שעתידים להשתמש במטוסים שלנו כבר החליטו שה-F-35 יהיה מטוס הקרב הבא שלהם ואני מאמין שלא תהיה בעיה לאף אחד מהטייסים לעבור בקלות מהפלטפורמה שלנו ל-F-35".

 

מחווה לתעשייה הישראלית
ה-M-346 אינו כלי הטיס הראשון הזוכה לשם זה: בשנת 1980 חתם שר הביטחון דאז, עזר ויצמן ז"ל, על מסמך המאשר כי מטוס הקרב הבא של חיל-האוויר יהיה מתוצרת כחול-לבן. התעשייה האווירית הייתה אמונה על בניית המטוס, שכונה אז לביא. המטוס נתפר במדויק למידותיו של חיל-האוויר, שחפץ במטוס חד-מושבי בסדר גודל של הכפיר, עם כושר נשיאה זהה לזה של הפאנטום.

ההחלטה הממשלתית להפסקת פרויקט הלביא, שלכל אורך שבע שנותיו עורר מחלוקות רבות, נתקבלה בעקבות דו"ח אמריקאי שקבע שהוצאות הפרויקט יהיו גבוהות בהרבה מהמתוכנן. כעת, המטוס שפיתוחו הופסק זוכה למחווה למורשת שהשאיר אחריו, בדמות מטוס ההדרכה החדש.

לפני כשבוע זכה מטוס נוסף שעתיד להצטרף לשורותיו של חיל-האוויר בשנים הקרובות בשם עברי למהדרין. מתוך 1,700 שמות שהוצעו, נבחר למטוס ה-F-35I, שם שמעיד על יכולותיו: "אדיר".