יומן ארועים

Bookmark and Share
זוכרים את הנופלים: יום הזיכרון בהר הטייסים פורסם בתאריך 14.04.2013
תגיות: זיכרון
ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל תתכנס משפחת חיל-האוויר לזכור את בניה ובנותיה בפסגת הר הטייסים. בשעה 11:00 יעבור מעל ההר מטס "עיט" במבנה חסר, ומפקד החיל ידליק את אש הזיכרון
מערכת אתר חיל-האוויר

מחר, ביום הזיכרון לחללי צה"ל לשנת תשע"ג, יערוך חיל-האוויר את טקס האזכרה המרכזי בהר הטייסים. על ראש ההר, אשר שוכן בשמורת טבע ליד גבעת יערים, הוקמה בשנות ה-50 אנדרטת זיכרון, ועל בסיס אבנים הונח מנועו של מטוס נורסמן שנפל במלחמת השחרור בסמוך להר. בשעה 11:00, עם הישמע הצפירה, יעבור מעל האנדרטה מטס במבנה חסר לזכר הנופלים. שלושת מטוסי העיט של טייסת "הנמר המעופף" יציינו 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, שבה נפלו 53 אנשי צוות-אוויר.

השנה נוספו עוד ארבע משפחות למשפחה הגדולה מדי של השכול, בהן המשפחות של לירון קולוניולי ז"ל ורס"ן רוני אהרון פרלוב ז"ל. רק לפני כחודש הרכין חיל-האוויר את ראשו עם מותם של הטייסים סא"ל נועם רון, בן 49 מאורנית, ורס"ן ארז פלקסר, בן 31 מהרצליה, בהתרסקות מסוק קוברה.

הנכדים, שבעצמם התגייסו לקורס-טיס, יניחו זר לזכר סביהם
טקס יום הזיכרון השנה יציין את ארבעת העשורים שחלפו מאז מלחמת יום כיפור, אחת המלחמות הקשות שידעה מדינת ישראל. קָדיש יאמר מר שמואל אקסלרוד, אביו של רס"ר אברהם אקסלרוד ז"ל, מכונאי מוטס אשר נהרג במלחמת יום הכיפורים כאשר המסוק שלו התפוצץ מפגיעת טיל בט"ז בתשרי תשל"ד, השניים עשר באוקטובר 1973. את דבר המשפחות השכולות תישא גברת תרצה בר-זיו, אמו של רס"ן לוי בר-זיו ז"ל, אשר נפל כאשר טיל פגע במטוסו במלחמת יום כיפור בי"א בתשרי תשל"ד, השבעה באוקטובר 1973.

את זר המשפחות השכולות יניחו שני נכדים ששכלו את סביהם במלחמת יום הכיפורים ולאחר מכן המשיכו את דרכם והתגייסו לקורס-הטיס. "במידה מסוימת הקורס גרם לי להכיר את סבא שלי ולהרגיש יותר מחוברת אליו", שיתפה נכדתו של סא"ל שמעון ז"ל, סגן י', כשקיבלה את הכנפיים. "אני גאה מאוד בדרכו של סבא שלי, גאה להיות פה ובצורה מסוימת להמשיך את מה שהוא התחיל". את דבר ה"חברים לנשק" יישא אל"ם (מיל') ד"ר שמואל גורדון, היסטוריון צבאי וטייס קרב בדימוס שפיקד על טייסת "העקרב" ולחם אף הוא במלחמת יום הכיפורים.

כמו כן, ידליק מפקד חיל-האוויר את אש הזיכרון ויישא דברים. "דרכם של הנופלים היא לנו מצפן וציווי: לא להרפות, להמשיך במלוא כוחנו להיות טובים יותר וראויים לאחריות הכבדה המוטלת עלינו", כתב האלוף אשל בפקודת היום. "ננצור את זכר נופלי חיל האוויר לעד. נתמיד בדרך ללא מורא ופחד. נצעד בביטחון בנתיב תקומת ישראל, נכונים, נחושים וחדורי תחושת שליחות עליונה".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
גלעד חיל-האוויר על ראש הר הטייסים
גלעד חיל-האוויר על ראש הר הטייסים