יומן ארועים

Bookmark and Share
לפענח תצלומי אוויר ממחנות ההשמדה פורסם בתאריך 07.04.2013
תגיות: שואה , שואה וזיכרון , צילום , מודיעין
לפני 20 שנה הגיעו לידי יחידת המודיעין החזותי של חיל-האוויר תצלומים מזירה יוצאת דופן: מחנה ההשמדה אושוויץ, אשר צולם על ידי מטוסים אמריקאים במהלך מלחמת העולם השנייה. תערוכה מיוחדת מציגה את מכונת ההשמדה ממבט אווירי
מיכל חיוט | צילום: יונתן זלק

במהלך מלחמת העולם השנייה, יצא מטוס אמריקאי לגיחת צילום מעל מפעל ששכן ליד העיירה הפולנית אושוויינצ'ים. מבלי שהתכוונו לכך, החזיקו האמריקאים בידיהם תמונות שתיעדו את מחנה ההשמדה הגדול ביותר של מכונת ההשמדה הנאצית - אושוויץ. תצלומי האוויר הללו הוסתרו במרתפי סוכנות הביון המרכזית (CIA) במשך שנים ארוכות, אך התגלו במקרה בשנות ה-70 והועברו לארץ.

20 שנה מאוחר יותר, הגיעו התמונות הנדירות לידי יחידת המודיעין החזותי של חיל-האוויר, אשר פצחה במלאכת הפענוח. "עשינו הרבה דברים שהייתה להם חשיבות", אומר רנ"ג זאב מוסק, ראש צוות ביחידה, "אך עם כל הכבוד למבצעים שלקחנו בהם חלק בעבר, ואף על פי שפענוח כזה הוא פשוט יחסית, זה משהו שממשיך איתי הלאה". מפענוח התצלומים עולה כי נעשה ניסיון עילאי להסוות את המתרחש שם. המשרפות מוקמו בצידי מחנה בירקנאו, הרחק ממרכז המחנה, על מנת להקטין את החשיפה למתרחש שם. משרפות 2 ו-3 גודרו וגינות ירק נפרשו בפתחן. נראה היה כי למפקדי המחנות היה עניין בטיפוח האזורים בהם התרחשו הזוועות - מקומות אלו היו היחידים בעלי "צביון אנושי" לעומת שאר האזורים במחנה, והוסוו היטב בעצים סבוכים.

"קשה לראות את התמונות של המקום שבאמת הייתי בו"
התמונות המפוענחות מוצגות מדי שנה בתערוכה, לצד הסברים על מחנה ההשמדה. השנה, הוצבה התערוכה במרכז הרפואי שניידר בפתח-תקווה. היא מאפשרת הזדמנות יוצאת דופן להביט בתצלומים שנשמרו עוד משנות ה-40, בשיאה של המלחמה. בין המבקרים התהלך גם יעקב וינברגר, ניצול שואה אשר מתנדב בחברת האבטחה של בית-החולים. יעקב, שתחילה סירב להתקרב אל התערוכה, התבונן ארוכות בתמונות וסיפר מה חווה בזמן שהן צולמו. "קשה לראות את התמונות של המקום הזה, כי באמת הייתי בו", הוא מתאר. "הייתי בן שלוש כשהמלחמה פרצה. אבא שלי ברח, ובהמשך נפרדתי גם מאמי. רק לאחר המלחמה, כשעליתי לארץ והתגייסתי, פגשתי אותם שוב".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
תצלום אוויר ממחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו
תצלום אוויר ממחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו