יומן ארועים

Bookmark and Share
65 שנה לישראל, 65 שנה לחיל-האוויר: כך הכל התחיל פורסם בתאריך 16.04.2013
תגיות: היסטוריה , מורשת
כשחיל-האוויר הוקם לפני 65 שנים, הוא היה חיל קטן עם מעט משאבים. אך מאז הוא הספיק להתפתח, להתרחב ולהפוך לאחד מהכוחות האוויריים המובילים בעולם. לכבוד יום העצמאות, אתר חיל-האוויר מזמין אתכם לטעימה קטנה מההיסטוריה של החיל הכחול
שני פומס

דרך ארוכה עבר חיל-האוויר מאז קומץ המטוסים שהמריאו במלחמת העצמאות כדי להגן על המדינה בת יומה. היום, הזרוע האסטרטגית של מדינת ישראל כוללת מאות כלי-טיס משוכללים: מטוסי קרב, מסוקים, כלי טיס בלתי מאוישים ומערכות טילים, אשר באמצעותם שומרים יום ולילה על השמיים הישראליים. אך תולדותיו של חיל-האוויר, העמוסות במבצעים חשאיים וגיחות מסוכנות, התחילו מפרקים בודדים בלבד: משימה ראשונה, הפלה ראשונה, טייסת ראשונה. צעדים ראשונים אלו סללו את הדרך לעליונות האווירית שאנו מכירים כיום.

עיטור הגבורה הראשון
עיטור הגבורה הכחול הראשון הוענק לטייס צבי (צ'יבי) זיבל ז"ל, שלחם במלחמת העצמאות. במאי 1948 יצא זיבל במטוס אוסטר לעבר בן שמן הנצורה, על מנת להביא למושב משדר רדיו חדש במקום האחד שהתקלקל. יחד עמו ישב במטוס אדם פרסלר, נציג בן שמן בשדה-דב. עם נגיעת גלגלי המטוס במסלול, נפתחה לעברם אש כבדה מהכפר הערבי הסמוך. תחת ירי מאסיבי, הם הצליחו להעביר את המשדר הנחוץ - אך כשניסו לשוב אל האוסטר, האש עצרה בעדם. לבסוף, המריאו כאשר טרקטור עמוס בשקי חול נוסע במקביל אליהם, מגן יחיד מפני אש האויב. "לרגל ההתקפה אולצתי לשהות בכפר זמן יותר ממושך, ולאחר סידורים מתאימים המראתי בחזרה", תיאר זיבל המאופק בתחקיר ההתרחשות הסוערת.

מטוס הקרב הראשון
בחיל-האוויר יש היום מגוון מטוסי קרב מודרניים עם יכולות מפותחות, שאליהם צפוי להצטרף בשנים קרובות חמקן ה-F-35. האב-הקדמון של מערך הקרב היה מטוס ה"מסרשמידט" אוויה S-199, או בכינויו העברי "סכין": מטוס הקרב הראשון שבו השתמש חיל-האוויר הישראלי. הבאתו לארץ לא הייתה משימה פשוטה כלל. את ה"סכין" הראשון שהגיע מצ'כיה לארץ, פירקו לשישה חלקים כדי להכניסו לתוך מטוס התובלה "סקיימסטר". רוב חלקיו של מטוס הקרב הוכנסו בזהירות אך בהצלחה, אולם כאשר ביקשו להכניס את גוף המטוס עצמו, היה חשש לפגוע בו או ב"סקיימסטר". בסופו של דבר, הצליח הצוות להכניס את גוף ה"סכין" כשזנבו בולט לתוך תא הטייס של מטוס התובלה ולהביא אותו בבטחה לארץ, כאן צבר שורה מרשימה של קרבות והפלות.

הפלה ראשונה
לא מעט מטוסי קרב ישראליים לקחו חלק בקרבות אוויריים ובהפלות, אך רק מטוס קרב אחד הפך למטוס הקרב הישראלי הראשון שהפיל מטוס אויב. קרב האוויר המכריע התרחש בעיצומה של מלחמת השחרור, מעל שמי תל אביב, רחובות וראשון לציון, כששני מטוסי דקוטה מצריים הפציצו את תל אביב ואת שדה התעופה. במחזה מרהיב, בו צפו לא מעט אזרחים מהקרקע, הופלו שני מטוסי האויב על ידי הטייס מרדכי אלון, באמצעות לא אחר ממטוס "סכין". באותו יום הבהיר חיל-האוויר שאף על פי שהוא בראשית הדרך, יש ביכולתו להשיב אש - לראשונה נהדפה התקפה אווירית של האויב על ידי מטוסי ישראל.

 

 
1 | 2 | 3
 
הקרב בשמי תל-אביב
הקרב בשמי תל-אביב