יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חיל-האוויר הגרמני בישראל פורסם בתאריך 04.04.2013
תגיות: שת"פ עם זרים , שת"פ עם חילות זרים , ראיונות בכירים
לראשונה מאז נכנס לתפקידו, נחת בישראל מפקד חיל-האוויר הגרמני, גנרל קארל מולנר. מלבד פגישות עם בכירי החיל, יכיר הגנרל מולנר את התעשיות הביטחוניות וייבחן רכישת מוצרים ישראלים. "נמשיך להרחיב ולפתח את מערכת היחסים עם ישראל"
טל מיכאל | צילום: יונתן זלק

ביקורו של גנרל קארל מולנר, מפקד חיל-האוויר הגרמני, נפתח במסדר כבוד שנערך לכבודו לקול תרועות ההמנון הגרמני, שהולחן עוד לפני שתי מאות בידי אחד מגדולי המלחינים הקלאסיים, יוזף היידן. כמו להמנון, גם לחיל-האוויר הגרמני מורשת ארוכת שנים: הגנרל מולנר עומד בראשו של אחד מחילות-האוויר הוותיקים ביותר בעולם, וללא ספק אחד מהחילות הבודדים ששינו את פניה של התעופה המודרנית.

"היחסים בין ישראל וגרמניה הם היסטוריים, וכך כמובן גם מערכת היחסים בין חיל-האוויר הגרמני לישראלי", אמר גנרל מולנר בריאיון לאתר חיל-האוויר. "הגעתי הנה בכדי להעמיק את שיתוף הפעולה בינינו, להרחיב אותו ולחפש תחומים חדשים לשיתוף פעולה שלא חשבנו עליהם בעבר. אתם ניצבים בפני אתגרים ודילמות מהם אנחנו יכולים ללמוד לא מעט".

כבר היום מתקיימים יחסים הדוקים בין שני החילות, החל משיתופי פעולה בתחום ההדרכה והאימון וכלה במסחר במוצרים ביטחוניים. "רק בסוף השנה שלחנו לכאן מפקד בסיס וקצין נוסף בכדי שיתאמנו יחד עם טייסי היסעור של חיל-האוויר שלכם", מזכיר הגנרל מולנר. עד לאחרונה, רוב מסוקי הסער הקטנים השתייכו לכוחות הצבא הגרמניים ולא לחיל-האוויר שלהם. "אין ספק שגם בתחום הזה נוכל ללמוד מכם".

מטוסים באפגניסטן, סוללות טילים בטורקיה
בשנים האחרונות חיל-האוויר הגרמני המריא לשיתופי פעולה רבים מסביב לעולם. מאז שנת 2006, הוא לוקח חלק בפעילות הבין-לאומית המתבצעת באפגניסטן. "מסוקי סער ומטוסי תובלה של כוחות חיל-האוויר הגרמניים פרוסים במספר בסיסים באפגניסטן ומסייעים לכוחות הקרקע ומבצעים פעילויות מיוחדות", פירט הגנרל מולנר. "כשותפים בברית נאט"ו, גם הענקנו סיוע לכוחות הפועלים בלוב, וכיום אנחנו מסייעים לברית האפריקאית הפועלת במאלי ומפקחים, יחד עם שאר מדינות נאט"ו, גם על מדינות הבלקן. לאחרונה שלחנו לגבול הדרומי של טורקיה סוללות פטריוט שנועדו להגן עליה מפני תקיפות מסוריה".

על-אף הקיצוצים הכלכליים בצבא הגרמני, חיל-האוויר ממשיך להתקדם ולהתפתח. רק לאחרונה הצטרף לשורות החיל מטוס ה"יורופייטר" ה-100 שלו, וכעת מתכוונים הגרמנים להרחיב גם את ארסנל המטוסים הבלתי מאוישים. "אנו עומדים להחליט על עתידם של המל"טים בגרמניה. לא נוותר על מטוסים מאוישים כמובן, אך יתרונותיהם של הכלים הבלתי מאוישים ברורים. לאחרונה אנו בוחנים את הגולבל-הוק, המל"ט הגדול בעולם, שייוצר בעבור חיל-האוויר הגרמני כיורו-הוק ויכנס לשירות בהמשך".

 
1 | 2 | 3
 
הגנרל מולנר, לצד האלוף אמיר אשל, במסדר הכבוד שנערך לכבודו
הגנרל מולנר, לצד האלוף אמיר אשל, במסדר הכבוד שנערך לכבודו