יומן ארועים

Bookmark and Share
שיעורים ב'שפת' חיל-האוויר – לקורס חובלים פורסם בתאריך 26.03.2013
תגיות: חיל-הים , שיתוף פעולה , שת"פ , מערך הבקרה
פעילות מבצעית כמו זו שהתרחשה במלחמת לבנון השנייה או בעצירת משט המרמרה הוכיחה את חשיבות שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר וחיל-הים. בוגרי קורס חובלים, דור העתיד של המפקדים בחיל-הים, הגיעו להכיר מקרוב את הזרוע האווירית
שני פומס

"קורס אוויר-ים נולד לאחר מלחמת לבנון השנייה, מכיוון שהיה צורך לחזק את שיתוף הפעולה בין החילות ולעבוד באופן יעיל יותר", מסביר סרן אורי, חובל בעצמו, אשר לאחרונה הוביל הכשרה אווירית לבוגרי קורס החובלים. "במקרה של המרמרה או במעצרים של משטים אחרים, לשיתוף הפעולה בינינו הייתה משמעות אדירה. יש כאן שני עולמות שונים וצריך ללמוד איך לתקשר ביניהם".

"במצב של לחימה, אנחנו יכולים לתת לכוחות חיל-הים מטוסים ומסוקים שיסייעו להגן על הספינות או להפציץ ספינות אויב", מפרט סגן איתי, בקר בחיל-האוויר אשר היה אחראי על הקורס האווירי לחובלים. "התקשורת בינינו מאוד חשובה, למשל כדי שחיל-הים יוכלו לכוון את המטוסים טוב יותר אל עבר המטרה. יש לנו הרבה יעדים משותפים".

נאבד בתרגום
במהלך הקורס, שנועד לשפר את הדיאלוג בין שני הצדדים, הגיעו בוגרי קורס חובלים הנמצאים כעת במהלך הכשרת פיקוד ימי מתקדם אל אחת מיחידות הבקרה של חיל-האוויר. יחד עם הבקרים הם למדו כיצד לדבר בקשר עם הטייסים, הכירו מושגים חיל-אוויריים וחוו סימולציות בסימולאטור. "הסברנו להם על המטוסים ועל החימוש, והדרכנו אותם כיצד להשתמש במערכות הבקרה שלנו", מספר סגן איתי, הבקר שהוביל את הקורס מטעם חיל-האוויר. "גם להם יש מערכות על הספינה, אך הן שונות. אלו הם היסודות לשיתוף הפעולה. בלעדיהם לא נוכל להתקדם".

אחד האתגרים המקשים על התקשורת בין חובלים לטייסים הוא פערי השפה. אומנם כולם מדברים עברית, אך לכל חיל מושגים וצורת דיבור משלו. "למעשה, בקורס לומדים איך ליצור את התקשורת הזו, כי כל אחד מהצדדים מדבר 'שפה שונה'", מבהיר סגן איתי. "החובלים המשתתפים בקורס לא רק לומדים בעצמם את השפה", מדגיש סרן אורי, "אלא גם יעבירו אותה הלאה.כל אחד מהם עומד לפקד על ספינה בהמשך".

 

 
1 | 2 | 3
 
בוגרי קורס חובלים הגיעו אל יחידת בקרה ושמעו כיצד נשמעת שיחה בקשר בין טייסים ובקרים
בוגרי קורס חובלים הגיעו אל יחידת בקרה ושמעו כיצד נשמעת שיחה בקשר בין טייסים ובקרים