יומן ארועים

Bookmark and Share
טייסת "אבירי הזנב הכתום" חוגגת 60 פורסם בתאריך 14.03.2013
תגיות: טייסת "אבירי הזנב הכתום"
בת שישים ואף לא קמט: מטייסת אימון לטייסים צעירים, דרך הפלות ומבצעים נועזים ועד לקבלת מטוס הקרב החדש ביותר בחיל – הכירו את הטייסת שכבר שישים שנה לא נחה לרגע
יובל צוק

מורשתה של טייסת "אבירי הזנב הכתום" יכולה למלא את דפיו של ספר עב-כרס: מפתיחת הטייסת בראשית שנות ה-50 היא הספיקה להחליף כמה וכמה כלי-טיס, סמלים ושמות, להשתתף במלחמות ישראל ולקבל לידיה את מטוס הקרב החדש ביותר בשורות חיל-האוויר, מטוסי ה"סופה" (F-16I).

נקודות ציון חשובות מאז פתיחת הטייסת
העשור הראשון: ממריאה לאוויר העולם
ב-1953 נולדה "טייסת הספיטפיירים השלישית" כטייסת אימון מתקדם בבסיס רמת-דוד, שתפקידה היה להכשיר את דור טייסי הקרב הבא של חיל-האוויר בראשית דרכו. כעבור שנה הטייסת שינתה את פניה והפכה מבית לטייסים צעירים לטייסת מילואים שהמריאה במצבי חירום ומלחמה. עם הזמן, המטוסים בדת"קים התחלפו והטייסים נדדו בין מטוסי הספיטפייר למטוסי מוסטנג, והטייסת אף נפתחה ונסגרה לסירוגין.

העשור השני: עשרות תקיפות בשישה ימים
לאחר שנפתחה מחדש כטייסת אוראגן, השתתפה הטייסת במלחמת ששת הימים, בה גם הייתה התקיפה המפורסמת של שדות התעופה בסיני ב"מבצע מוקד". הטייסת לקחה חלק במטסי התקיפה על שדות-תעופה ומוצבי מכ"ם במצרים ובירדן ותקפה גם כוחות קרקעיים, סוללות תותחים, עמדות נ"מ.

העשור השלישי: הפלה ראשונה
ב-2 בינואר 1973 רביעיית קורנסים של הטייסת ביצעה פטרול צילום בגזרה הסורית. אל עבר הקורנסים הוזנקו שישה מטוסי מיג-21, ובין הצדדים התפתח קרב-אוויר, שבסופו הופל אחד המיגים הסוריים על ידי מטוסי הטייסת. לאחר מלחמת יום הכיפורים, עברה הטייסת למקום מושבה כיום, בבסיס חצרים, ואף זכתה בסמל המוכר שלה - נמר על רקע כתום, אשר מלווה אותה עד היום.

העשור הרביעי: מערך הטילים הסורי מושמד
בתחילת מלחמת לבנון פתח חיל-האוויר במבצע "ערצב-19" שבו הותקף מערך סוללות טילי הקרקע-אוויר של סוריה (מספרן, 19, העניק למבצע את שמו) ו-82 מטוסי אויב הופלו. הטייסת השתתפה במבצע אשר הוגדר כהצלחה גדולה עבור חיל-האוויר וצה"ל.

העשור החמישי: "דין וחשבון"
ב-25 ביולי 1993 פתח צה"ל במבצע "דין וחשבון" לאחר הסלמה מתמשכת בגבול הצפון. במהלך המבצע תקף חיל-האוויר, ובשורותיו גם מטוסי הקרב של טייסת "אבירי הזנב הכתום", מטרות רבות בדרום לבנון והביא להרס רב בקרב האמצעים של ארגוני הטרור בגבול לבנון.

העשור השישי: סופה בדרך
בשנת 2006 הגיעו לחיל-האוויר מטוסי ה"סופה", F-16I, אשר נבחרו להחליף את מטוסי הקורנס הותיקים ששימשו את טייסת "אבירי הזנב הכתום" במשך מרבית שנותיה ומבצעיה.
כשלוש שנים לאחר התאקלמות הסופה, השתתפה הטייסת בתקיפה האווירית הנרחבת שפתחה את מבצע "עופרת יצוקה". במהלך המבצע המשיכה הטייסת ותקפה מטרות רבות ברצועת עזה. בימים אלו, הטייסת אומנם כבר חוגגת 60, אך נראה כי עתידה עוד לפניה - הצוותים אינם נחים לרגע ומתכוננים לפעילות מבצעית גם ב-60 השנה הבאות.

 
1 | 2 | 3
 
מפתיחת הטייסת בראשית שנות ה-50 היא הספיקה להחליף כמה וכמה מטוסים, סמלים ושמות
מפתיחת הטייסת בראשית שנות ה-50 היא הספיקה להחליף כמה וכמה מטוסים, סמלים ושמות