יומן ארועים

Bookmark and Share
לכבוד יום האישה הבינלאומי: נשים פורצות דרך בחיל-האוויר פורסם בתאריך 03.03.2013
תגיות: נשים בחיל , שילוב נשים , היסטוריה , מורשת
אם בעבר נשים היו נדירות בנוף החיל-אווירי, הרי שהיום יש טייסות, טכנאיות, לוחמות ומפקדות. לכבוד יום האישה המתקרב, אתר חיל-האוויר מספק לכם הצצה לסיפוריהן של כמה נשים פורצות דרך בחיל
מיכל חיוט

הטייסת הראשונה שסיימה קורס-טיס

סגן יעל רום ז"ל היא בוגרת קורס-הטיס החמישי של חיל-האוויר הישראלי. התחילו איתה את הדרך כמעט 100 פרחי טיס, אך רק 18 קיבלו לבסוף את הכנפיים. במהלך מבצע קדש, נמנתה יעל רום עם הטייסים שהצניחו את גדוד הצנחנים במתלה, במסגרת תפקידה כטייסת דקוטות. "לא היה לנו קל בקורס", היא סיפרה בעבר לבטאון חיל-האוויר. "לא היה לנו מושג מי מאיתנו הינו או יהיה טייס טוב מפני שרוב המדריכים חשבו שהם צריכים להיות קשוחים ו'להוציא לנו את המיץ'. לזכותם ייאמר כי הם הצליחו במשימה: בנחישות, בעקשנות ובקפדנות קיצונית בנושאים של משמעת לימודית וצבאית הם בנו את יסודות בתי-הספר לטיסה לדורותיהם".

 

מפקדת הסוללה הראשונה של "כיפת ברזל"

רס"ן רויטל היא הלוחמת הראשונה שהתקדמה עד לתפקיד מפקדת סוללה של "כיפת ברזל". במהלך מבצע "עמוד ענן", היא פיקדה על עשרות לוחמים וטכנאים שהיו נתונים בלחץ אדיר, וברגע מפחיד במיוחד אף יירטו רקטה שעמדה לפגוע בסוללת "כיפת ברזל" אחרת שהגנה על אשקלון. אך רויטל לא התרגשה מהתפקיד יותר מדי: "אני מרגישה שזה מאוד טבעי, כיוון שגברים ונשים פועלים במערך יחד מהרגע הראשון", אמרה בראיון לבטאון חיל-האוויר. "יש מפקדות לסוללות הוק ופטריוט, ולכן אין סיבה שלא תהיה מפקדת גם לסוללת 'כיפת ברזל'".

 

המפקדת הראשונה של מגדל פיקוח טיסה

רס"ן (מיל) תמי קראוס היא האישה הראשונה שפיקדה על מגדל פיקוח. את דרכה היא החלה ב-1975 כפקחית טיסה בבסיס תל-נוף. "כשהגעתי למגדל, המפקד אמר שנשים לא יכולות להצליח בפיקוח טיסה", היא נזכרת. "גם לפני כן רציתי להצליח, אבל באותו הרגע נהייתי נחושה באמת". לימים יצאה קראוס לקורס קצינים, והחלה לטפס בעולם פיקוח הטיסה בחיל. היא פיקדה על מגדלי פיקוח בבסיסים, ועם השנים הפכה לראש מדור פיקוח טיסה. "היו לי חיילים שהייתה להם בעיה עם זה שאני אישה", היא אומרת, "אבל בתור קצינה היה לי ביטחון והייתי חזקה. זה השפיע". 
1 | 2
 
סמל טטיאנה אביבה גלזר - אחת מארבע המדריכות הראשונות של מאמני הטיסה
סמל טטיאנה אביבה גלזר - אחת מארבע המדריכות הראשונות של מאמני הטיסה