יומן ארועים

Bookmark and Share
מיוחד לאוסקר: מסוקי בלק-הוק בקולוסיאום? פורסם בתאריך 25.02.2013
תגיות: אמנות
העוצמה האדירה של כלי-הטיס המודרניים העניקה השראה לכמה סצנות קולנועיות בלתי נשכחות. בתסריט חדש שהגה היסטוריון אמריקאי חובב כתיבה, הוא תהה האם יחידה אחת של המארינס הייתה יכולה להביס לבדה את פאר האימפריה הרומית. בקרוב הסרט?
מיכל ויסברוד

בוקר אחד מתעוררת יחידת מארינס של צבא ארה"ב רק כדי לגלות כי היא כבר אינה בקאבול שבאפגניסטן, אלא על גדות נהר טיבר ברומא. 2000 חיילי מארינס, על כל הנשק המודרני שלהם, המסוקים, הארטילריה המתקדמת - כולם מוצאים את עצמם בליבה של איטליה העתיקה, כ-100 שנה לפני הספירה. באימפריה הרומית שולט אוגוסטוס, או "הפרחח הצדקני הזה", כפי שכונה ברשת החדשות החברתית Reddit, שבה צמח הסיפור.

שאלה תמימה של גולש הובילה את המשתמש ‏prufrock451‎‏ - למעשה ג'יימס ארווין, היסטוריון אמריקאי, אלוף טריוויה וסופר חובב - לגולל תסריט שלם שבו יחידה אחת של המארינס מנסה להביס את רומא, אולי האדירה באימפריות העתיקות. הוא לא דמיין את ההתלהבות האדירה שעורר הרעיון: משתמשי האתר דרשו ממנו עוד ועוד פרטים, העניקו לו שם ("Rome Sweet Rome") ואפילו יצרו פוסטרים לסרט הבדיוני. באחד מהם נראים מסוקי בלק-הוק, המוכרים לנו כל-כך גם משמי ישראל, מרחפים מעל הקולוסיאום, אמפיתאטרון אדיר שנחשב לאחת מיצירות המופת של הבנייה הרומית העתיקה. ייתכן כי תמונה זו עוד תקום לחיים על מסכי הקולנוע - תוך ימים ספורים רכשו האחים-וורנר את זכויות היוצרים של הסיפור, והפכו את ארווין לתסריטאי הרשמי.

אז מי ינצח?
ממבט ראשון נראה כי עליונות האש המוחלטת של כוחות המארינס, שהנשק הכי מתקדם טכנולוגית שרומא יכולה להציב נגדם הוא קטפולטה, מבטיחה להם ניצחון זוהר שישנה את תולדות ההיסטוריה. אך אם תשאלו את ארווין, הסוף לא כל-כך בטוח. האם טייסי המסוקים יוכלו לנווט את דרכם בארץ המזרח-תיכונית ללא לוויני GPS? מה יקרה לאחר שייגמר הדלק? האם מספיקה פצצה עוצמתית אחת כדי להביא את עשרות אלפי הלוחמים של הלגיונות הרומאיים לכניעה? כדי לגלות את התשובות לשאלות הללו נצטרך לחכות, ככל הנראה, לסרט.

 
1 | 2
 
מסוקי המארינס מעל הקולוסיאום - האמפיתיאטרון הגדול ביותר שנבנה ברומא העתיקה
מסוקי המארינס מעל הקולוסיאום - האמפיתיאטרון הגדול ביותר שנבנה ברומא העתיקה