יומן ארועים

Bookmark and Share
הכירו את אחד הטייסים המעוטרים ביותר פורסם בתאריך 17.02.2013
תגיות: עיטורים , צוות אוויר
אל"ם (מיל') אמיתי חסון, אחד הטייסים המעוטרים ביותר בצה"ל, המריא למספר לא מבוטל של פעילויות ומבצעים, רובם אסורים לפרסום עד היום. למרות זאת, הוא משתף אותנו ברסיסי סיפורים, שמצליחים לצייר תמונה מרתקת
שני פומס ומיכל חיוט

אפשר להניח כי מי שמקבל אות מופת או ציון לשבח מהרמטכ"ל ישמור עליו בויטרינה סטרילית מזכוכית, במקום כבוד בו יהיה שמור היטב. כל מי שייכנס לחדר יוכל להבחין בו ולהתרשם. לא כך הדבר בביתו של אל"ם (במיל') אמיתי חסון, טייס קרב ומסוקים שקיבל שני צל"שי רמטכ"ל ועיטור מופת אחד, שהופכים אותו לאחד מהחיילים המעוטרים ביותר בתולדות צה"ל, לצד איש סיירת מטכ"ל סרן נחמיה כהן ז"ל והרמטכ"ל לשעבר אהוד ברק. במרכז סלון ביתו ניצבת בובה בדמות אישה, מקושטת באבני פסיפס, שעיצבה רעייתו רותי. אם נעצרים לרגע ומקדישים לה מבט, מבחינים כי היא "מעוטרת" בכנפי טיס, כנפי צניחה, אותות מלחמה ובעצם לובשת עליה את כל הקריירה הצבאית של חסון.

את רוב המשימות שאל"ם (מיל') חסון המריא אליהן אסור לחשוף, למרות השנים הרבות שחלפו מאז. אך גם הסיפורים המעטים שניתן לגולל מעוררים השתאות. "יצאנו רביעייה של מוסטנגים לעבר סיני, לא רחוק מניצנה", הוא פותח את אחד מהם. "לאחד הטייסים שלנו הייתה תקלה במנוע של המטוס, והוא נאלץ לנטוש - בדיוק בין כוחותינו ובין המצרים. הוא הצליח לנחות על הקרקע, אבל בטעות פתח בריצה דווקא לכיוון המצרים. בלי לחשוב פעמיים טסתי ויריתי לו לפני הרגליים. הוא הבין, הסתובב והתחיל לרוץ לכיוון שלנו", הוא מספר. אך הכוח המצרי כבר היה קרוב, וקצין סיוע אווירי נכנס לרכב ומיהר אל הטייס הנוטש בכדי לחלצו. "צלפנו במצרים מגובה נמוך. היינו חייבים לשמור על אנשינו מכל משמר".

 

מפקד חיל-האוויר הזהיר: "תיכנסו לבית-סוהר"
על הפעולה הזו חסון ויתר המעורבים לא זכו בצל"ש, אך נדמה כי הוא לא מייחס לכך משמעות רבה. "פעם חיל-האוויר לא היה מחלק צל"שים", הוא מסביר. "זו הייתה העבודה שבשגרה והיינו חייבים לעשות אותה. אם היינו מקבלים ציון לשבח על כל פעולה שביצענו, היינו מקבלים לפחות 20 או 30".

דווקא בפעולה עליה זכה חסון בצל"ש, הוא כלל לא היה אמור להשתתף. "היו אמורים לצאת לגיחה טייס ונווט. התעקשתי שצריכים להיות שני טייסים במסוק, למקרה שתהיה תקלה", הוא מתאר. "העלנו את זה עד לעזר ויצמן ז"ל, מפקד חיל-האוויר דאז". ומה הייתה התשובה של מפקד החיל, שלאחר מכן העניק לכל אנשי הצוות צל"ש? "הוא אמר שאנחנו לא נורמליים, ושאם תהיה תקלה אחת קטנה כולנו ניכנס לבית-סוהר".

 
1 | 2 | 3
 
באחת מגיחות המוסטנג לעבר סיני, אל"ם (מיל') חסון צפה בטייס נוטש רץ לכיוון כוחות המצרים וניסה לעצור אותו
באחת מגיחות המוסטנג לעבר סיני, אל"ם (מיל') חסון צפה בטייס נוטש רץ לכיוון כוחות המצרים וניסה לעצור אותו