יומן ארועים

Bookmark and Share
אסון המסוקים: השינוים לאחר התאונה פורסם בתאריך 04.02.2013
תגיות: אסון המסוקים , תאונות
16 שנים חלפו מאז אסון המסוקים, האסון האווירי הכבד בתולדות צה"ל, שגבה את חייהם של 73 חיילים. מאז, בחיל-האוויר מפתחים שיטות התרעה ואמצעי בטיחות חדשים, שמטרתם למנוע את התאונה הבאה
מערכת אתר חיל-האוויר

בליל ה-4 בפברואר, לפני 16 שנים בדיוק, התרחש האסון הכבד ביותר שידע חיל-האוויר. שני מסוקי יסעור התנגשו זה בזה בשמי צפון הארץ, בעת שהטיסו לוחמים מחטיבת הנח"ל ומיחידות נוספות לדרום לבנון. אחד המסוקים התרסק במושב שאר ישוב והשני התרסק בשדה פתוח ליד קיבוץ דפנה, בתאונה שגבתה את חייהם של 73 חיילים.

בעקבות אסון המסוקים, מינה שר הביטחון יצחק מרדכי את האלוף (מיל') דוד עברי לעמוד בראש ועדת החקירה לבדיקת נסיבות התאונה. בעקבות מסקנות הוועדה, ערך חיל-האוויר שינויים משמעותיים וארוכי טווח במערך המסוקים, בתהליכי ההכשרה ובמגבלות האימונים. בין היתר, קבעה הוועדה כי מערך המסוקים התפתח מאוד ועל החיל להתאים את עצמו ולעדכן את תפיסות השליטה, ההדרכה ופיתוח אמצעי הלחימה של המסוקים. לכן הוחלט על הקמת להק אוויר נפרד שיהיה אחראי על עולם המסוקים בחיל. גם מגבלות הטיסה הוחמרו, בעיקר באימונים משותפים עם כוחות חי"ר, שבהם נקבע כי המסוקים יטוסו גבוה יותר.

"הוצפנו ברעיונות רבים, חלקם דמיוניים לגמרי"
כמו כן, לאחר התאונה מאות אזרחים פנו לחיל-האוויר והציעו רעיונות למניעת תאונות, שיטות להתראה מפני התנגשות ואמצעי בטיחות. "הוצפנו ברעיונות רבים, חלקם דמיוניים לגמרי, אולם חלק מהרעיונות ברי מימוש ואנו בוחנים אותם בכל הרצינות", סיפר אז סא"ל רמי, ראש ענף בטיחות טיסה במחלקת בטיחות וביקורת בחיל-האוויר (מבק"א). ואכן, לאחר התאונה פתח חיל-האוויר בתהליך מקיף של שיפור אמצעי הבטיחות בכלי טיס: מיכלי דלק עמידי ריסוק, קופסאות שחורות מתקדמות, שדרוגים במערכת הטייס האוטומטי ומערכות התרעה. בנוסף, הוחלט לרכוש סימולטור שיאפשר לטייסי המסוקים אימונים מורכבים בסיטואציות קיצון.

"אני חושב שזו נקודת ציון משמעותית מאוד עבור המערך", סיפר בעבר לבטאון תא"ל דוד ברקי, מי שעומד היום בראש להק המסוקים. "אני לא יודע אם האסון היה הנקודה המשמעותית ביותר בתולדות מערך המסוקים, אבל הוא בהחלט הכריח אותנו להסתכל על איך שאנחנו טסים ועל איך שאנחנו מכשירים את האנשים. היו אלו שינויים משמעותיים".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
לפני 16 שנה התרחש אסון המסוקים, בו נהרגו 73 חיילים
לפני 16 שנה התרחש אסון המסוקים, בו נהרגו 73 חיילים