יומן ארועים

Bookmark and Share
טילי ה"חץ" יוכלו ליירט מגוון איומים גדול יותר פורסם בתאריך 04.02.2013
תגיות: חץ , הגנה מפני טילים , טכנולוגיה
מערכת ה"חץ", אשר אחראית להגן על ישראל מפני טילים בליסטיים ארוכי טווח, צפויה לעבור כבר ב-2013 שורה של שיפורים: מכ"ם מתקדם, מרכז חדש לניהול יירוטים ויכולות יירוט בטווחים רחוקים יותר. "מגוון האיומים שנוכל להתמודד איתם יתרחב"
שיר אהרון ברם

מערכת הנשק "חץ", המיועדת כנגד טילים בליסטיים ארוכי טווח, ממשיכה להתפתח. כבר בשנה הקרובה צפוי שדרוג של מערכת הטילים, אשר בין היתר יכלול מרכז חדש לניהול יירוטים, משגרים ממוגנים עם זמינות ירי גבוהה, תקשורת טובה יותר עם מערכות טילים אחרות וטווחי יירוט גדולים יותר. "מגוון המטרות והאיומים שהמערכת יכולה להתמודד איתם יתרחב", מסביר רס"ן רועי פלדשו, ראש מדור חץ במנהלת "מגן" האחראית על פיתוח אמצעי לחימה במערך ההגנה האווירית. "נוכל ליירט מטרות גם בטווחים גבוהים יותר וגם בגבהים נמוכים יותר".

במסגרת השדרוג, יוקם למערכת החץ מרכז ניהול יירוטים חדש בעל יכולות משופרות - יותר עמדות ניהול, שיפורים טכניים ומבצעיים וחיבור למכ"ם החדיש "אורן אדיר". "מדובר במכ"ם מתקדם ביותר", קובע רס"ן פלדשו. "יכולות הגילוי שלו טובות פי שתיים מיכולות הגילוי של המכ"ם הנוכחי, 'אורן ירוק'. במערכת החץ אנחנו לא מוציאים אמל"ח משימוש, אלא רק מוסיפים עוד ועוד. במקביל ל'אורן אדיר', ימשיכו לפעול גם מכ"מי 'אורן ירוק', וכך ניצור יכולת גילוי גבוהה הרבה יותר".

בהמשך: ניסויי ירוט מבצעיים
כמו כן, כחלק משורת השיפורים ימוקמו סוללות חץ קבועות באחד מבסיסי חיל-האוויר. גם יכולת הקישוריות ושיתוף המידע עם מערכות הגנה אווירית אחרות ישתפרו: השדרוג יאפשר תיאום מקסימלי עם מערכת "שרביט קסמים" נגד טילים בטווח בינוני, אשר עתידה להיכנס לשימוש מבצעי בשנים הקרובות.

ומה עוד צופן העתיד למערכת החץ המתפתחת? "בהמשך הדרך מתוכננים הרבה מאוד ניסויים", מגלה רס"ן פלדשו. "אנחנו נמצאים בשיתוף פעולה מקסימלי עם מנהלת 'חומה' במשרד הבטחון, עם התעשיות הביטחוניות ועם גורמי ממשל אמריקאים, ומתכננים ניסויי ירוט מבצעיים וגם ניסויים ב'חץ 3'".

 
1 | 2 | 3
 
כבר בשנה הקרובה צפוי שדרוג של מערכת ה"חץ", המיועדת ליירט טילים בליסטיים ארוכי טווח
כבר בשנה הקרובה צפוי שדרוג של מערכת ה"חץ", המיועדת ליירט טילים בליסטיים ארוכי טווח