יומן ארועים

Bookmark and Share
החלל שנותר: עשור לאסון ה"קולומביה" פורסם בתאריך 27.01.2013
תגיות: חלל , חקר החלל , אילן רמון
דקות ספורות לפני שעת הנחיתה המתוכננת, כשמעבורת החלל "קולומביה" התפרקה ושובלי העשן מילאו את שמי טקסס, שבע משפחות – ביניהן משפחת רמון הישראלית – הבינו שיקיריהן לא ישובו. עשור לאחר מכן, האירועים עדיין חקוקים בזיכרון, אך עולם החלל ממשיך להתקדם
טל מיכאל

השנה נרשמו בוירג'יניה שבארצות הברית שיאי קור חדשים. כבר כמה שבועות שהטמפרטורה מגרדת את ה-0 מלמטה, ושמש קרירה מציצה אחת לכמה שעות מבין העננים האפורים וצובעת את הפארק הלאומי "ארלינגטון" בירוק עז של חורף: מאות דונמים של מדשאות פתוחות, חורש אינסופי ולמעלה ממאתיים אלף גושי שיש קפואים הנעוצים באדמה. כמעט במרכזו של בית הקברות הלאומי נמצאת מצבת שיש לבן המעוטרת בפסי זהב דקים ובציור של מעבורת חלל, "לזכרם של אנשי הצוות: ה-1 בפברואר, 2003". אלפי קילומטרים משם, בבית הקברות שבנהלל, ציור דומה של מעבורת מעטר גם את מצבתו של אל"ם אילן רמון ז"ל, "אשר נפל בעת מילוי תפקידו במעבורת קולומביה. כ"ט בשבט התשס"ג".

בשיחתו האחרונה עם ראש הממשלה דאז אריאל שרון, תיאר רמון את חוויותיו מן החלל. לאחר סדרת הכנות שנמשכו חמש שנים, הוא זכה סוף-סוף להגשים את חלומו ואת חלומה של המדינה כולה, לשלוח אסטרונאוט ישראלי ראשון אל מחוץ לגבולות האטמוספירה. "ארץ ישראל נראית מכאן כפי שהיא נראית על המפות, קטנה אבל מקסימה", הוא תיאר אז. "אני קורא לכל יהודי בעולם לנטוע עץ בארץ ישראל, ועד יום השנה לשיגור אני רוצה לראות על הקרקע לפחות עוד 13-14 מיליון עצים נטועים בארץ".

"הטיסה הזו נותנת לעם משהו להתלכד סביבו"
בצהרי השבת של אותו השבוע, לאחר ששהה בחלל כ-15 ימים ו-22 שעות, הגיע המסע הארוך של אילן לסופו, דקות ספורות לפני שעת הנחיתה המתוכננת. בשידור חי התפרקה ה"קולומביה" בפיצוצים, והותירה מאחוריה אך ורק שובל עשן סמיך שהתפזר בשמיים. התדהמה חצתה יבשות, וסיפורו של הטייס הציוני הראשון שיצא למשימה בחלל ושל משפחתו נחרט בתודעה הישראלית. "הטיסה הזו חשובה כי היא מביאה לעם הזה דבר אחד שהוא זקוק לו", הסביר אל"ם רמון ז"ל זמן מה לפני שיצאה הטיסה לדרך. "השמאל והימין, הדתיים והחילונים יכולים להתווכח כמעט על כל דבר. אבל ישראלי בחלל הוא משהו שאי אפשר להתווכח אתו, משהו שאפשר להתלכד סביבו".

השבוע ימלאו עשור לאסון הקולומביה, ובמשך השבוע הקרוב תציין מדינת ישראל את שבוע החלל. לרגל השבוע, יגיעו ארצה 14 ראשי סוכנויות חלל מרחבי העולם, ביניהם צ'ארלס בולדן, ראש נאס"א, ואחרים ממדינות אירופה והמזרח. לכל אורך השבוע, יארגן משרד המדע תערוכות, כנסים והרצאות בנושאי חלל ומיטב הטכנולוגיה בה נעשה שימוש בימינו.

חקר החלל בישראל כובש יעדים חדשים
לישראל יש הישגים משמעותיים בתחום חקר החלל. מאז אותה טיסה לפני עשר שנים, היא ממשיכה להגדיל את טביעת רגלה בחלל החיצון, בעיקר בתחום הלוויינות. "מה שמייחד את הלוויינים הישראליים הוא שבעוד שלווין אירופי או סיני משקלו 2.5 טון, והאמריקאים הצליחו להוריד לטון ורבע, אנחנו מדברים על לויין שמשקלו כ-250 קילוגרם", הסביר לאחרונה שר המדע פרופסור דניאל הרשקוביץ, בכנס השנתי של בוגרי המכללה לביטחון לאומי. "התעשייה האווירית זכתה במכרז לייצור הלווין 'עמוס 6', ובמקביל שיתוף פעולה ישראלי צרפתי מניב את הלויון ונוס".

גם בעולם, צבר חקר החלל פיתוחים משמעותיים למדי. מספיק אפילו להסתכל על השינויים מרחיקי הדרך שהתרחשו בשנתיים האחרונות: בשנת 2011 הפסיקה סוכנות החלל האמריקאית את תכנית המעבורות לאחר שלושה עשורים ו-134 המראות, הגשושית "קיוריסטי" נחתה על מאדים ואסטרונומים גילו עשרות כוכבים המרוחקים מאתנו באלפי שנות אור.

 
1 | 2
 
עשור חלף מאז התרסקות המעבורת "קולומביה", בה נהרגו שבעה אסטרונאוטים וביניהם אילן רמון
עשור חלף מאז התרסקות המעבורת "קולומביה", בה נהרגו שבעה אסטרונאוטים וביניהם אילן רמון