יומן ארועים

Bookmark and Share
מי מפחד מהחושך? טייסות קרב באימון לילי פורסם בתאריך 25.01.2013
תגיות: תרגילים ואימונים , טייסת "אבירי הזנב הכתום" , טיסות לילה
טייסות ה"סופה" וה"רעם", המטוסים המתקדמים ביותר במערך הקרב, המריאו לאימון מיוחד במסגרתו התחלפו לילה ויום. בחסות החשיכה, הן התאמנו על משימות תקיפה, טיסה בגובה נמוך ואפילו הפלה של כלי טיס בלתי מאוישים. "יכולת שאין להרבה חילות-אוויר בעולם"
לילך גונן | צילום: ליאור קסטנר

"הודעות בוקר", מכריזות אותיות גדולות על הלוח בחדר התדריכים של טייסת "אבירי הזנב הכתום". אך למעשה, הבוקר הזה מתחיל בשעה שלוש אחר הצהריים. כך נראה כל השבוע האחרון בטייסת הקרב - היום מתחיל זמן-מה לפני השקיעה ונגמר רק בשעות הקטנות של הלילה. "זה שבוע הפוך, אנחנו טסים בלילה וישנים ביום", מסביר רס"ן גיל, סגן מפקד הטייסת. "אנחנו מתרגלים מתארים ומשימות תקיפה שונות תחת איומים של סוללות טילים, והכל קורה בחושך".

בסדנה הלילית השתתפו טייסות מערך הסופה (f-16I) והרעם (f-15I). "אלה מטוסים שמתאימים יותר לטיסת לילה", אומר סגן מאיר, מוביל התרגיל ואיש צוות-אוויר בטייסת "אבירי הזנב הכתום". "היכולות שלנו בטיסת לילה שונה ממערכים אחרים, כי אצלנו ההבדל בין הטיסה ביום והטיסה בלילה קטן יותר".

"משימות פשוטות הופכות פתאום ללא מובנות מאליהן"
אחד האתגרים שאימון ה"שבוע ההפוך" הדגיש היה ניווט בגובה נמוך. "טיסה נמוכה בלילה זה לא עניין של מה בכך", קובע סגן מאיר. "זו יכולת שאין להרבה חילות-אוויר בעולם. בחסות החשיכה, הדברים נראים אחרת, וכך משימות פשוטות הופכות פתאום ללא מובנות מאליהן".

בזירה הולכת ומשתנה, על חיל-האוויר להיות מוכן לטווח רחב מאוד של איומים, בכל שעה שיידרש. לכן, אחת המשימות המרכזיות שהטייסות תרגלו לאור ירח הייתה כזו שהופיעה רק בשנים האחרונות: הפלה של כלי-טיס בלתי מאויש. "בסופו של דבר, להפיל כלי טיס בלתי מאויש ביום ובלילה זה די דומה, ההבדל העיקרי הוא שקשה יותר ליצור איתו קשר עין", מפרט רס"ן גיל. "בכל זאת, בזמן האחרון זה אימון שהטייסות עורכות יותר ויותר".

 banner

 
1 | 2 | 3