יומן ארועים

Bookmark and Share
בחירות 2013 בחה"א: הכירו את המועמדים פורסם בתאריך 22.01.2013
תגיות: עתיד , f-35 , M-346
יום הבחירות נפתח: מיליוני ישראלים יגיעו היום אל הקלפיות כדי לעצב את הכנסת הבאה של מדינת ישראל. במקביל, נערכים בחיל-האוויר גם לבחירות אחרות – בחירת השמות העבריים של מטוסי העתיד של החיל, ה-F-35 וה-M-346. עדכונים טריים מהמטה
מיכל ויסברוד

הקלפיות בצה"ל נפתחו כבר בשבת כדי לאפשר זכות הצבעה לקצינים ולחיילים שנמצאים בפעילות מבצעית, אך היום החלו הבחירות בישראל באופן רשמי. מיליוני ישראלים צפויים להגיע אל הקלפיות המפוזרות בכל רחבי הארץ ולבחור את המועמדים לכנסת ה-19 של ישראל. גם בבסיסי חיל-האוויר הוצבו כ-100 קלפיות על מנת לאפשר לטייסים, לטכנאים, לקצינות המבצעים, לפקחי הטיסה, ללוחמות ההגנה האווירית ולכל אנשי החיל לממש את זכות ההצבעה שלהם.

במקביל, נערכים בחיל-האוויר ליום בחירות נוסף, שייערך בשבוע הבא. בבחירות אלו יתמודדו זה מול זה "גוזל", "איה", "כוכב" ואפילו "עספור", במירוץ על השם למטוס הבא של חיל-האוויר. המפקדים הבכירים של החיל ידונו בתכונות של המועמדים השונים, בהקשר ההיסטורי של כל אחד מהם ובמידת התאמתם למטוס, ולבסוף יכריעו איך יקראו לכלי הטיס החדשים שיצטרפו לשורות חיל-האוויר.

בינתיים, אתר חיל-האוויר מזמין אתכם להכיר את המועמדים העתידיים של החיל:

m346

מטוס ההדרכה הבא: ה-M-346

ב-2012 נבחר מטוס ה-M-346 האיטלקי להיות מטוס ההדרכה החדש של בית-הספר לטיסה, שבו יוכשרו טייסי ונווטי קרב צעירים. הוא צפוי לנחות בישראל ב-2015 ולשפר את הכשרת פרחי הטיס לקראת שיבוצם בטייסות ה-F-15 ו-F-16 המבצעיות. יותר מ-200 שמות הוצעו למטוס ההדרכה, יותר מ-20% מתוכם שמות של ציפורים כמו "איה" ו"תנשמת". אחד השמות הפופולאריים ביותר בקרב המציעים היה "גוזל" (בכל זאת, המטוס מיועד עבור פרחי טיס צעירים), אך ניצח אותו "דוכיפת", הציפור הלאומית של ישראל, שזכתה ל-14 תומכים. מספר הצעות נבחרות הועברו לדיון ברשות מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל, והתוצאות צפויות להגיע ממש בשבועות הקרובים.

f35

מטוס הקרב העתידי: ה-F-35

החמקן F-35 צפוי לנחות בישראל בעשור הקרוב ולהביא לחיל-האוויר את בשורת הדור החמישי של מטוסי הקרב. מוטת כנפיים של יותר מעשרה מטרים, יכולת נשיאה של 14 טון וטווח טיסה של יותר מ-1600 ק"מ עוררו השראה בקרב מאות קוראי בטאון חיל-האוויר שהציעו שמות לחמקן החדש: החל מ"טורף" (שיצטרף למסורת ארוכה של כלי טיס כמו ה"נץ" וה"עיט") ועד "סערה" (שתשתלב היטב עם מטוסי ה"ברק" וה"סופה"). בין המועמדים בלטו בעיקר יסודות מן הטבע, כמו "כוכב", "רוח" ו"ענן". את המנצח מביניהם ייבחר פורום של בכירי החיל, שיכריעו בשבוע הבא מה יהיה שמו העברי של מטוס הקרב העתידי של חיל-האוויר. 
1 | 2 | 3
 
חיל-האוויר מצביע, מהאלוף אמיר אשל ועד אחרון החיילים
חיל-האוויר מצביע, מהאלוף אמיר אשל ועד אחרון החיילים