יומן ארועים

Bookmark and Share
היום לפני 65 שנים: המבצע האווירי הראשון פורסם בתאריך 15.01.2013
תגיות: היסטוריה , בסיס שדה-דב , שירות אוויר
לפני 65 שנים בדיוק יצאו שלושה מטוסים של "שירות האוויר" למבצע האווירי הראשון בתולדות המדינה שבדרך. ההצלחות והקשיים בהם נתקלו הטייסים בישרו את עתידו של חיל-האוויר המוכר לנו היום
לילך גונן, בסיוע תחום היסטוריה בחיל-האוויר

הפעילות המבצעית המגוונת של חיל-האוויר כוללת כיום עשרות גיחות ביממה: מבצעים לאיסוף מודיעין, חילוצים, תקיפות, אימונים וטיסות רחוקות. כל זה התחיל בצעד אחד קטן, היום לפני 65 שנים, כאשר "שירות האוויר" - הזרוע האווירית של ארגון "ההגנה" ולימים גרעין חיל-האוויר הישראלי - יצא למבצע האווירי הראשון תוצרת כחול-לבן.

במשך השנים, הפכו מבצעים מתוחכמים, טיסות מבנה מורכבות וביצוע משימות תחת לחץ לחלק מרכזי מפעילותו של חיל-האוויר. אך במלחמת השחרור, בבוקר ה-15 בינואר 1948, כאשר המריאו יחדיו שלושה מטוסים עבריים - דבר כזה טרם נראה כאן. היה זה המבצע הגדול ביותר של שירות האוויר, והפעם הראשונה בה שולבו מספר מטוסים באותה המשימה.

המטרה: לעזור לתושבים הנצורים
מטרת המבצע הייתה לסייע לתושבי גוש עציון, שהיו נתונים תחת מתקפה ערבית. המבצע כולו דרש סודיות יתרה, ותוכנן עד לפרט האחרון. באישון לילה התגנבו אנשי הצוות לשדה התעופה שדה דב בתל-אביב, במכוניותיהם מוסתרים היטב רימונים, מקלע וציוד סיוע לתושבים.

הראשון להמריא היה מטוס ה"טייגר-מות", מטוס קל דו-מושבי שהיה אחד משבעת המטוסים הראשונים ש"גויסו" לשירות האוויר. משימתו הייתה לעכב ולבלבל את התוקפים על ידי תקיפה אווירית וזריקת רימונים, כדי לאפשר מעבר בטוח לשני המטוסים הנוספים. בעקבותיו הגיעו ה"אוסטר" וה-RWD-13, אף הם מטוסי תובלה קלים, שתפקידם היה להבטיח את הגעת האספקה ליעדה. אליהם התלווה מטוס "טיילור קראפט", שנשא חביות דלק למקרה של נחיתת ביניים לתדלוק.

כפי שהטייסים חששו: הבריטים גילו את המטוסים באוויר
כשחלפו מעל כפר עציון והטילו את אספקת הציוד, הבחינו הטייסים כי מגני המקום מנופפים בידיהם ומסמנים כי למרות החששות, הכוחות הערביים נסוגו. הייתה זו כנראה יד הגורל, כיוון שלאחר יריית המבחן הראשונה התגלה כי המקלע כלל לא עבד, ולמטוסים לא הייתה כל הגנה בעת ביצוע המשימה.

גם לאחר הטלת האספקה, המבצע טרם הסתיים, כאשר בעיה חדשה התעוררה: כפי שחששו אנשי השירות האווירי, הבריטים גילו את המטוסים באוויר. ברגע האחרון, הטייסים החלו להשליך את הרימונים והכדורים מהמטוסים, כדי לא לחשוף את פעילותם. הם אף ביצעו נחיתת ביניים בלתי מתוכננת על מנת "לנקות" את המטוסים ולהיפטר מהתחמושת עוד לפני שיחזרו לתל-אביב. כך, תחת עינם הבוחנת של הבריטים והאיום הקרקעי על היישובים, הוכתר המבצע הראשון מסוגו כהצלחה, והפך לצעד הראשון במסעו של חיל-האוויר.

 
1 | 2 | 3
 
"שירות האוויר" - הזרוע האווירית של ארגון "ההגנה"
"שירות האוויר" - הזרוע האווירית של ארגון "ההגנה"