יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חה"א: "חיל-האוויר היום הוא חץ דרוך וחד" פורסם בתאריך 27.12.2012
תגיות: מפקד חיל-האוויר , אמיר אשל , מסדר כנפיים
"חיל-האוויר נדרש להיות מוכן למבחנים מורכבים", אמר מפקד חיל-האוויר בטקס מסדר הכנפיים. "החיל היום הוא חץ דרוך וחד. שחרור מיתר הקשת יזניק את הכוח האווירי לכל טווח וצרוף רב-זירתי. פגיעתו תהיה קשה ותהדהד בכל רחבי המזרח התיכון"

הנאום של אלוף אמיר אשל, מפקד חיל-האוויר, במסדר הכנפיים חורף 2012

כבוד ראש הממשלה,
שר הביטחון,
הרמטכ"ל,
עמיתי למטה הכללי,
מפקדי ואנשי חיל-האוויר בעבר ובהווה,
אורחינו, תלמידים מעוטף עזה וישובי הדרום,
משפחות, אורחים,
בוגרות ובוגרי קורס 165

לפני 45 שנה החל בחיל-האוויר עידן חדש. מטוס ה"עיט" היה מטוס הקרב הראשון שסיפקה ארצות הברית לישראל. מאז הספיק ה"עיט" להשתתף בכל מלחמות ישראל ולהכשיר, עד היום, את כל טייסי הקרב של חיל-האוויר.

גם מסלול ההמראה האישי שלי בחיל-האוויר החל בתא ה"עיט". בשילוב בין אדם למכונה, למדתי להיות לוחם אווירי, איתו השתתפתי במלחמתי הראשונה, סוס עבודה ותיק וטוב. אספקת מטוסי ה"עיט" בישרה עליית מדרגה ביחסים האסטרטגיים בין ישראל לארצות הברית. מטוסי הפאנטום, ה-F-15 וה-16, שהגיעו בעקבותיהם ומטוסי ה -F-35 שעוד יגיעו, מהווים ביטוי מוחשי לשותפות אסטרטגית ומערכת יחסים חיונית בין ישראל לארצות הברית.

במקביל להעמקת היחסים נסק גם חיל-האוויר לגבהים חדשים. השילוב בין מטוסים אמריקאיים, מערכות ישראליות, תעוזה ויצירתיות של טייסי חיל-האוויר, הוכיח עצמו במלחמות ובמבצעים, הרקיע מעבר לכל דמיון ורשם שיאים חסרי תקדים בלחימה האווירית.
המזרח התיכון, המשנה פניו ומתהפך לנגד עיננו, אותת לנו, לפני כחודש בעזה, כי אנו חיים בסביבה לא יציבה, נפיצה ומאיימת.

חיל-האוויר נקרא לפעול במבצע "עמוד ענן" בהתקפה ובהגנה. כתף אל כתף, יחד עם פיקוד הדרום וקהיליית המודיעין, הפעלנו חלק קטן מיכולותינו, באופן מדויק, ברמה מקצועית גבוהה ולאור ערכי מוסר מן המעלה העליונה. פגענו קשות באויב, מזערנו את הפגיעה בבלתי מעורבים והגנו על תושבי דרום ומרכז הארץ, תוך הפעלת "כיפת ברזל", יכולת פורצת דרך בהגנה אווירית.

עלינו לזכור כי בין עזה לטהרן יש יותר מקו אחד ומעט ישרים. בקרבם נשזר מזרח תיכון מקצין ועתיר סיכונים. חיל-האוויר נדרש להיות מוכן למבחנים מורכבים בהרבה וסטריליים, לכאורה, פחות, ממבצע "עמוד ענן".

חיל-האוויר היום הוא חץ דרוך וחד. שחרור מיתר הקשת, יזניק את הכוח האווירי לכל טווח וצרוף רב זירתי. פגיעתו תהיה קשה ותהדהד בכל רחבי המזרח התיכון במשך שנים רבות. בידינו, קידמת היכולות האוויריות בעולם המופעלות על ידי טובי האנשים. אין בנו כל חדווה וששון להפעילן. ידע כל צר ואויב כי בבואו לפגוע בנו, תעמוד מולו, מלוא העוצמה האווירית של צה"ל, קטלנית, יותר מתמיד, נחושה לנצח ובפרק זמן קצר.

לוז כוחו של החיל הם אנשיו ובראשם לוחמיו. אתם, הבוגרות והבוגרים, עידית הנוער הישראלי, מצטרפים היום לחבורת לוחמי צוות אוויר, חולייה נוספת בשרשרת מפוארת של לוחמים אוויריים המגינים על ישראל מיום הקמתה. צלחתם מיונים ומבחנים. הוכשרתם בתובעני שבקורסים הצבאיים. מכאן מתחילים. לאחריות הרבה להטסת מטוסכם ולביצוע משימותיו, יתווסף משא מוחשי של אחריות ישירה לבטחון המדינה. מיצוי היכולות שיופקדו בידכם, יחייב מומחיות מקצועית ומיומנות מלוטשת. כלוחמים, מצופה מכם גיוס מלוא תעצומות הנפש, אומץ ונכונות לסיכון חייכם לנוכח אש.

אתם מצטרפים לקבוצה, קבוצה הנלחמת באוויר. קבוצה הנלחמת בשילוב רב זרועי: יבשה, ים ואוויר. לבד, הרחק מעבר לגבולות המדינה, תהיו חלק מקבוצה שתתמוך את ביצוע משימתכם מרחוק. בשובכם תהיו חלק מקבוצה שתאפשר לכם להמשיך להלחם. היטמעו בקבוצות השונות והפכו אותן למנצחות. תמיד תהיו חלק מקבוצה, זה נכון לצה"ל ונכון למדינה כולה, רק הקבוצה תנצח! הגביהו טוס והישארו נטועים בקרקע. החיבור בין ארץ לשמיים יהיה לכם מצפן בעשייה לבטחון המדינה ואזרחיה.

תודה עמוקה למשפחות הבוגרים. יצקתן את מרבית המרכיבים שהביאו להצלחה, בשנים של חינוך, תמיכה ואהבה. אתן נהנות היום מהפירות וראויות לתחושות גאווה, סיפוק, ובמנות גדושות. החשש שליווה אתכן לפני כל ההמראה ובטרם נחיתה, צפוי להתעצם. אנו מבטיחים לעשות כל שנוכל לשמור על חייהם ולהיות ראויים לאחריות, לאמון ולציפיות.

הערכתי למפקד וסגל בית הספר לטיסה. כאן נובע מעיין כוחו של חיל האוויר. מעשה הבריאה של לוחמים עם כנפיים נוצר כאן באיכות שאין שנייה לה בעולם.
ישר כוח לכם!
 
אנשי חיל האוויר, הצלחות השנה החולפת, הגלויות והסמויות, והבנת אתגרי השעה והמחר, יהוו מאיץ לעשייתנו בשנה הקרובה. הכוח האווירי, בהתקפה ובהגנה, ימשיך להיות עמוד האש במאמץ להבטחת קיומנו.
נשמור על מיקוד וחדות מבצעית, נטפח אנשינו, נחבק המשפחות השכולות, נצפה לשובו של רון ארד, נלחם לנצח בכל מבחן ונייחל לשלום.


אמיר אשל, אלוף
מפקד חיל-האוויר

 

האלוף אמיר אשל לבוגרים: "כלוחמים, מצופה מכם גיוס מלוא תעצומות הנפש, אומץ ונכונות לסיכון חייכם לנוכח אש"
האלוף אמיר אשל לבוגרים: "כלוחמים, מצופה מכם גיוס מלוא תעצומות הנפש, אומץ ונכונות לסיכון חייכם לנוכח אש"