יומן ארועים

Bookmark and Share
איך היכולת הטכנולוגית משפיעה על המערכה? פורסם בתאריך 05.12.2012
תגיות: טכנולוגיה
בשדה הקרב העתידי, לקדמה הטכנולוגית יש יכולת הכרעה ברורה – כלי הלחימה, המערכות האלקטרוניות ומאגרי המידע, הנשענים על יכולות טכנולוגיות, חשופים בפני איומים חדשים. פרופ' אלוף (מיל') יצחק בן ישראל: "זו ללא ספק מהפכה"
שיר גולן

"הממשק הנכון שבין המצביא לבין הטכנולוג חייב לעסוק באתגרי המלחמה הבאה, ולא במלחמה שהייתה", פתח את דבריו השר משה (בוגי) יעלון, השר לנושאים אסטרטגיים. "שדה הקרב משתנה כל העת, וצריך לשאול כל הזמן מה השתנה. המצביא חייב להתגבר על משקולות העבר, על המוכר והידוע, ולחשוב על אופי המלחמה הבאה".

בכנס השנתי של עמותת בוגרי המכללה לביטחון לאומי (מב"ל), עסקו מומחים בתחום הביטחון בשאלה כיצד תורם הפיתוח הטכנולוגי הלאומי לביטחון המדינה. כולם הסכימו כי הקדמה הטכנולוגית הביאה את צה"ל בכלל ואת חיל-האוויר בפרט אל מחוזות חדשים.

"מטוס הקרב הראשון בעולם שטס עם מחשב דיגיטלי הוא אמנם אמריקאי, אך חיל-האוויר הישראלי הוא הראשון שהכניס את החידוש, בתוך מטוס העיט", סיפר פרופ' אלוף (מיל') יצחק בן ישראל, יו"ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח. "כשהשתמשנו במטוס פאנטום בעל מחשב אנלוגי, במלחמת יום הכיפורים למשל, הסיכוי לפגוע בטנק 1-2%. היום הוא 100%. זו ללא ספק מהפכה. כעבור עשור, כאשר המחשב נעשה קטן יותר, היה אפשר להכניס אותו גם לתוך פצצה. כך נולד המושג 'פצצות חכמות'".

הגנה אקטיבית - חלק מראיית אסטרטגיה כוללת
במהלך מבצע "עמוד ענן", נבחנו יכולות ההגנה של ישראל - בין היתר באמצעות מערכת "כיפת ברזל". חמש הסוללות שפוזרו במרכז הארץ ובדרומה זכו ליותר מ-84% הצלחה ביירוטים וסיפקו תשובה לירי הרקטות והטילים.

"ההגנה האקטיבית היא חלק מראייה כוללת של אסטרטגיית ההגנה של מדינת ישראל", הסביר יאיר רמתי, ראש מנהל "חומה" במפא"ת (מנהלת פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית). "בשנות ה-80 וה-90 לא היינו בטוחים אם אפשר ליירט טילים מן האוויר. היום התשובה לכך היא ברורה. הכמות והמגוון של הרקטות המאיימות על ישראל הולכים וגדלים בקצב מהיר, ואיום הירי הולך ומחריף. לכן, עלינו להיות כל הזמן צעד אחד קדימה. מדינת ישראל צריכה להשקיע במערכי הגנה חדשים, כפי שנעשה עם 'כיפת ברזל' ו'חץ' הקיימות, ועם 'בני רשף' ו'שרביט קסמים', אשר נמצאות בפיתוח".

"היכולות של מדינת ישראל נשענות בין היתר על איכות אנושית בפיתוח אמצעי לחימה והפעלתם", סיכם השר יעלון. "למדע והטכנולוגיה חשיבות עצומה לעתידה של מדינת ישראל".

 
1 | 2
 
מטוס הסקייהוק – חיל-האוויר היה הראשון שהכניס בו מחשב דיגיטלי
מטוס הסקייהוק – חיל-האוויר היה הראשון שהכניס בו מחשב דיגיטלי