יומן ארועים

Bookmark and Share
עמוד ענן: כל הסיפורים, הכתבות והסרטים פורסם בתאריך 25.11.2012
תגיות: עמוד ענן , לחימה ברצועת עזה
לאחר שמונה ימים של לחימה ברצועת עזה, אתר חיל-האוויר מביא בפניכם את הסיפורים שמאחורי מבצע "עמוד ענן": הצצה לטייסת "העמק" רגע לפני מטס הפתיחה, המל"טים שטסים ב"צבע אדום" וסוללת "כיפת ברזל" שהוקמה תוך לילה

מבצע "עמוד ענן" יצא לדרך במטרה לשים סוף לירי הרקטות על תושבי הדרום, לאחר ריבוי אירועים ביטחוניים בגבול רצועת עזה. חיל-האוויר תקף, בסיוע מודיעין מדויק, כ-1,500 מטרות ברחבי הרצועה: אמצעי לחימה, מנהרות הברחה, פעילי טרור ובכירים בצמרת הזרוע הצבאית של חמאס ושל הג'יהאד האיסלאמי. במהלך המבצע, ספגו ערי ישראל מטחי רקטות כבדים ומערכת "כיפת ברזל" יירטה יותר מ-400 רקטות וזכתה לחיזוק של סוללה חמישית תוך כדי הלחימה. לבסוף, לאחר שמונה ימים, נכנסה לתוקף הפסקת האש והמבצע הגיע לסיומו.

כעת, אתר חיל-האוויר מביא בפניכם את הסיפורים שמאחורי מבצע "עמוד ענן": הצצה לטייסת "העמק" רגע לפני המטס הראשון במבצע, המל"טים שטסו ב"צבע אדום", סוללת "כיפת ברזל" שהוקמה תוך לילה, הניסיונות למנוע פגיעה באזרחים בלתי מעורבים והפעילות הבלתי פוסקת של אנשי המערך הטכני.

יומן המבצעים של "עמוד ענן"

יומן המתעד שעה אחר שעה את מבצע "עמוד ענן", מרגע החיסול של אחמד ג'עברי, ראש הזרוע הצבאית של החמאס, ועד לסיום הירי והפסקת האש. המטרות שהותקפו, יירוטי הרקטות, הקמת הסוללה החמישית של "כיפת ברזל" תוך כדי המבצע ועדכונים של הבכירים

רגע לפני המבצע: הצצה לטייסת "העמק"

כתבת אתר חיל-האוויר התלוותה לטייסי הקרב, רגע לפני שהמריאו למבצע "עמוד ענן" ותקפו מטרות טרור ברחבי רצועת עזה. "ידענו לקראת מה אנחנו מתכוננים, אבל פרטים של מתי ואיך התגבשו רק תוך כדי. מבוצע מאמץ של 1000% למנוע פגיעה בבלתי מעורבים"

"מקצועיות ממעלה עליונה" »

בוקר לאחר הפסקת האש כתב מפקד חיל-האוויר לאנשי החיל בסדיר ובמילואים: "ביצוע חד ומדויק"

טייסת F-16 בלילה »

במשך כל המבצע פילחו את השמיים רעשי מנוע רועמים. מי שעמדו מאחורי הרעש הן טייסות הקרב

סוללה חדשה לכיפת ברזל »

בעקבות חשיבות "כיפת ברזל" במבצע, סוללה חמישית הוקמה חודשים לפני התאריך המיועד

חיל-האוויר פיזר כרוזים: "התרחקו ממוקדי טרור"

חיל-האוויר הטיל הבוקר כרוזים במספר מוקדים ברצועת עזה. הכרוזים קוראים לאוכלוסייה האזרחית ברצועה להתרחק ממוקדי טרור ומדגישים כי החמאס הוא האחראי למצב בעזה. "למען ביטחונכם, קחו אחריות על גורלכם והימנעו מקרבה לארגוני טרור"

1000 תקיפות: איך מפקחים על השמיים?

חמישה ימים, אלף מטרות ועשרות כלי טיס מעל אחד מהאזורים הצפופים בעולם. מבצע "עמוד ענן" מציב בפני מערך הבקרה אתגרים חדשים ומורכבים מבעבר. "אנחנו עובדים ללא הפסקה על מנת למנוע תקלות ופגיעות בבלתי מעורבים"

מטחים של 12 רקטות? "ניירט אותם"

מאז תחילתו של מבצע "עמוד ענן", שוגרו מאות רקטות לעבר ישראל, בקצב שסוללות "כיפת ברזל" מעולם לא התמודדו איתו בעבר. גם לאחר 300 יירוטים, החיילים בסוללות ממשיכים להגן בנחישות על יישובי ישראל, ומבטיחים: "אנחנו שומרים עליכם"

"מנסים למזער פגיעה בבלתי מעורבים"

הלחימה ברצועת עזה מעוררת דילמות מורכבות. החמאס פועל מלב ליבה של האוכלוסייה האזרחית באחד מהאזורים הצפופים ביותר בעולם, וחיל-האוויר מקדיש מאמצים רבים על מנת למנוע ככל האפשר פגיעה באזרחים בלתי מעורבים. "כדי לבטל תקיפה, מספיק שיהיה לנו ספק"

טייסות המל"טים לא נחות, גם ב"צבע אדום"

בכל רגע נתון נמצאים באוויר מטוסי ה"שובל" הבלתי מאוישים, הסורקים את השטח. מלבד בניית תמונת מודיעין נרחבת ואיכותית, מפעילי המל"טים מסייעים למנוע פגיעה בבלתי מעורבים ואף מתכוננים לליווי אווירי של תמרון קרקעי. "ממשיכים גם אם יש צבע אדום"

המערך הטכני: "פועלים מבוקר עד לילה"

כמות כזו של מטוסים חמושים לא המריאה מבסיסי חיל-האוויר מזה זמן רב. במשך 24 שעות ביממה, המטוסים מתודלקים ומחומשים על ידי אנשי טייסות התחזוקה והמערך הטכני. "דווקא ברגעים כאלה, כולם מבינים את החשיבות של מה שהם עושים"

טייסי ה-F-15 מספרים על ימי הלחימה

למעלה מ-24 שעות חלפו מאז יצא לדרך מבצע "עמוד ענן". גם טייסות ה-F-15 ממשיכות בלחימה ומספרות על רגעי התקיפה. "אנחנו דרוכים יותר מהרגיל", מספרים בטייסת, "במבצע הזה אין מקום לטעויות. לעיתים מחסירים פעימה עד שהפצצה פוגעת במטרה"

מבצע "עמוד ענן" הגיע לסיומו

לאחר יותר משבוע של לחימה, הסתיים הלילה מבצע "עמוד ענן" בהסכם הפסקת אש. טרם ההסכם, פגעו מטוסי חיל-האוויר במטרות טרור משמעותיות ברצועת עזה. למעלה מ-1500 יעדים הותקפו ומערכת "כיפת ברזל" יירטה כ-400 רקטות

במהלך המבצע, "כיפת ברזל" יירטה יותר מ-400 רקטות
במהלך המבצע, "כיפת ברזל" יירטה יותר מ-400 רקטות