יומן ארועים

Bookmark and Share
הובלה ופיקוד בתנאי אי-וודאות פורסם בתאריך 07.11.2012
תגיות: פיקוד ומנהיגות , קצינים , טקסים ואירועים
מאמן כדורסל, רופא חדר מיון, מפקד בכיר ואלוף אולימפי נפגשים בממלכת אי-הוודאות. זו לא התחלה של סיפור מתח, מדובר ביום עיון שכל כולו עסק באיך לדעת במצב שבו אין לך מושג. "לאינטואיציה יש משקל גדול", קבע מפקד חיל-האוויר
רס"ן יעל בר

למרכיב אי-הוודאות יש חלק פעיל בחיינו, בכל גיל, בכל שלב. בשדה הקרב, אי-וודאות היא גורם מרכזי ומשפיע, שיכול להכריע את תוצאותיו. מפקדי החיל התכנסו למפגש עם תחומים שונים שבהם ממלכת אי-הוודאות מחייבת התמודדות, הכנה ובעיקר הבנה שלא הכל ידוע מראש.

ראש להק כח האדם, תא"ל אילן בוגר, פתח את יום העיון בהנחת עבודה ברורה: "כמה שננסה לסדר ולתכנן את הדברים מראש, עדיין יקרו דברים שלא ציפינו להם. הניסיון שלנו במלחמות העבר מראה לנו שגם בעתיד יהיו לנו הפתעות".

בעיני תא"ל בוגר, יש שתי דרכים להתמודדות: האחת, לתת פתרון לכל אופציה ותרחיש אפשרי, ובכך לצמצם את ההפתעות. השנייה, לחיות בתוך אי-הוודאות, מתוך הבנה שאתה יודע שאתה שם. "נקודת ההנחה היא שנופתע ומכך שיש להיערך להכרעה מתוך הפתעה", סיכם תא"ל בוגר.

לא רק ספורט
דיויד בלאט, מאמן קבוצת מכבי תל אביב, סיפר על ההתמודדות של מאמן עם חוסר הוודאות בתחום הספורט. "הדבר ראשון שאני עושה כדי להתמודד עם מצב שכזה הוא ללמוד לעומק כל מה שאני יכול. יחד עם זאת, יש לי אג'נדה משלי ו'אני מאמין' משלי. כמאמן, יש לי קודם כל תוכנית ברורה, ואיתה גם אלטרנטיבות לכל מיני תרחישים. הרבה דברים במשחק ניתנים לתכנן: מהלכים, הרכבים, סוגי הגנה והתקפה, אבל במהלך המשחק יש הרבה הפתעות.

"אני אומר תמיד לשחקנים: אי אפשר להתאמן על הכל, אבל ההרגלים שלך, הערכים שלך והיסודות הטובים שלך מכינים אותך למירב התרחישים. בנוסף, אני מנסה לדמות אימון. למשל, אני אומר 'עכשיו אנחנו משחקים שתי דקות לסיום המשחק, כשאנחנו במינוס ארבע נקודות'. זה יכול לקרות וזה גם קרה. ברגעי לחץ וחוסר וודאות, אם אתה חזק ובטוח ביסודות שלך, ההחלטה שתקבל תהיה טובה".

פרופ' אבי ריבקינד שיתף בחוסר וודאות מעולם הרפואה. "ברפואה, אתה רואה סימפטומים ואת הדברים הנראים מבחוץ ממבט ראשון. צבע עור, איבר כואב של החולה. אבל הרוב נסתר, מתחבא בתוך הגוף. בכל מצב שכזה, אתה קודם כל צריך מנהיגות ומחויבות, הרבה ניסיון וקבלת החלטות מהירות".

"נושא אי-הוודאות מטריד את המפקדים בכל רגע נתון", הוסיף סא"ל ציקי שכטר, מפקד בית הספר לפיקוד ומנהיגות, שאחראי על תכני יום העיון. "בכל רגע מפקד יכול להיות מופתע מארוע מבצעי, פיקודי, ערכי. יום העיון הזה לא יפתור את בעיית אי-הוודאות, אבל ייתן כיווני מחשבה להתמודד עם מצבים מהסוג הזה".

המגרש שלנו
"אי-וודאות זה המגרש הביתי שלנו", סיכם מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל. "אך זו לא רק נחלת הצבא, זה רלוונטי לכל תחומי החיים והעיסוקים". מפקד החיל הסביר כי אף על פי שהרצון לדעת הכל זו תכונה אנושית, יש הרבה ערך ופוטנציאל לתרומה במרחב אי-הוודאות.

"מצב כזה מעורר יצירתיות ולא נותן לך לקפוא על השמרים", אמר האלוף אשל. "המרחב לטיפול באי-וודאות הוא גדול, זה מתחיל ממאמץ להקטין את חוסר הוודאות ולנסות ולייצר תנאים טובים יותר, אבל יש כאן מוקש - לא תמיד מה שאתה חושב יקרה. יחד עם זאת, נדרש לשרטט את העקרונות, לקבוע, ולהכשיר את האנשים לתפקד בחוסר וודאות. לתת את הבטחון שאתה יכול לתפקד בתוך זה, שיש לך את הכלים המתאימים לפעול במרחב הלא ידוע.

העקרונות הבסיסיים הם המטען שאתה מגיע איתו - היסודות המוצקים, כל אחד בתחומו, לימוד ההיסטוריה, הכנת תוכניות אלטרנטיבות.
השיתוף: לכל אחד יש חלקי תמונה זה מחייב לשתף, לשחק בקבוצה. נדרש שיח פתוח כל אחד מביא איתו זויות שונות.
ולבסוף בקבלת ההחלטות, השאלה היסודית: למי יש את היתרון היחסי לקבל את ההחלטה? זו אומנות. גם לאינטואיציה יש משקל גדול, זה מתחיל בכך שאתה מאמין בעצמך ויש לך ניסיון ללכת עם זה בחוכמה.
בנוסף, תעוזה ויוזמה שלך מציבים את הצד השני בדילמה. ומנגד, גם לדעת להגיד שזו הייתה טעות, לתחקר באופן כנה ולהגיד עכשיו משנים כיוון".