יומן ארועים

Bookmark and Share
לטוס בחיג'אב: טייסת ראשונה באפגניסטן פורסם בתאריך 29.10.2012
תגיות: מבט עולמי , חילות אוויר ערבים
במדינה בה לנשים אסור אפילו להראות את פניהן, סגן נילופור רחמני עומדת לסיים קורס-טיס כנגד כל הסיכויים. בחיג'אב שחור ובקסדה, היא בדרכה להפוך לטייסת האפגאנית הראשונה. "כולן מסוגלות לעשות את זה"
טל מיכאל

בתום טיסת הסולו שלה היא יורדת מהמטוס הקל, משפילה מבט ואוחזת בקסדתה בשתי ידיה. סגן נילופור רחמני מנערת את החיג'אב השחור ההדוק לראשה מטעמי צניעות, ומתקדמת ברגל חזרה לטייסת. זו הפעם הראשונה שבחורה אפגאנית צעירה מסיימת טיסת סולו, בדרכה להפוך לטייסת קרב במדינה בה לנשים כמעט ואין זכויות.

"סגן רחמני היא האפגאנית הראשונה המשתתפת בתוכנית החדשה שלנו להכשרת טייסים כאן באפגניסטן", הסביר מייג'ור ג'רמי פון, קצין הקישור האמריקאי האחראי על הכשרתם של צוותי-אוויר אפגאניים. "ריחמני היא אחת מחמש בנות שהתחילו את התוכנית, והראשונה להתקרב לסופה. תוך פחות משנה היא תזכה לענוד את הכנפיים על חזה. עד אז, היא תמשיך לשמש גאווה ומודל לחיקוי לעם ולנשים האפגאניות בפרט".

צוערות בקורס-טיס: "רוצות להוות דוגמה לנשים באפגניסטן"
התוכנית המיוחדת עליה מדבר מייג'ור פון, היא תוצאה של שיתוף פעולה הדוק בין חיל-האוויר האפגאני לחיל-האוויר האמריקאי. במהלכה, מוכשרים צוותי-אוויר אפגאניים על-ידי מיטב המומחים מארצות-הברית וממדינות נאט"ו הפועלות באפגניסטן. במהלך ההכשרה, לומדים הצוערים על המטוס, נחשפים למעט מרזי האווירונאוטיקה ועל הדרך אפילו זוכים לחדד את האנגלית שבפיהם.

בחודשים האחרונים, הצטרפו למסלול המיוחד שתי צוערות נוספות, סוריה סלה ומסומה חוסייני, העתידות להשתלב בהמשך כטייסות מסוקי קרב מן המניין. "ידענו שאנחנו עומדות לצאת לדרך ולהתחיל את המסלול הקשה בחיינו", הן שיתפו. "אך לא ידענו שזה יהיה עד כדי כך קשה. בכל אופן, זו המדינה שלנו וחובתנו להגן עליה".

במהלך התוכנית, נשלחו השתיים ללימודים קצרים בארצות-הברית, וכעת הן כבר אורזות את המזוודות ומוכנות לשוב להמשך הקורס בבית. "עד שהגענו לכאן ועברנו את המסלול הזה אנחנו לא נוותר. אנחנו רוצות להוות דוגמא לנשים באפגניסטן, לפתח בהן תקוות ולהראות להן שכולן מסוגלות לעשות את זה. עכשיו אנחנו כבר לא מפחדות לשמוע 'לא', אנחנו יודעות שאף אחד לא יכול לאיים עלינו".

 
1 | 2
 
סגן נילופור רחמני. עומדת להפוך לטייסת האפגאנית הראשונה
סגן נילופור רחמני. עומדת להפוך לטייסת האפגאנית הראשונה