יומן ארועים

Bookmark and Share
המבצע האווירי המורכב מאחורי הלווית רבין פורסם בתאריך 28.10.2012
תגיות: יצחק רבין
לרגל יום הזיכרון ליצחק רבין ז"ל, מובא בפניכם סיפורו של מבצע "רעש אדמה". עשרות ממנהיגי העולם נחתו בנתב"ג כדי להשתתף בהלווייתו של רבין, וכולם היו צריכים להגיע לירושלים. מסוקי הסער של חיל-האוויר התגייסו למשימה
מאי אפרת

מבצע הטסות האח"מים הגדול ביותר שידעו טייסות הסער של חיל-האוויר אירע דווקא בנסיבות מצערות. ב-6.11.95, יומיים לאחר רציחתו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, נערכה הלוויה רבת משתתפים בהר הרצל. כמעט 80 מנהיגים ממדינות העולם הגיעו לישראל כדי לחלוק כבוד אחרון לרבין. ביניהם היו נשיא ארה"ב ביל קלינטון, חוסיין מלך ירדן, נשיא צרפת ז'אק שיראק, מלכת הולנד ביאטריס והנסיך צ'ארלס מאנגליה.

כמויות רבות של מטוסים נחתו בנמל התעופה בן גוריון בסמוך למועד ההלוויה. מעבר לעומס בנמל, גם הארץ הגועשת והדרכים עמוסות הפקקים הקשו על המנהיגים ופמליותיהם להגיע לירושלים. לשם כך גייס חיל-האוויר את מערך מסוקי הסער, במשימה שזכתה לשם "רעש אדמה".

נצרב בזיכרון
כוח גדול של היחידה לשיתוף פעולה הפנה את המנהיגים ממטוסיהם אל כ-25 מסוקים שהמתינו עבורם בשדה התעופה, ושימשו כמעין רכבת אווירית. מכיוון שלא היו מספיק מנחתים בקרבת מקום, נאלצו הטייסים לאלתר מקומות נחיתה, בין היתר במגרשי כדורגל בבתי ספר. שם המתינו לוחמי שלדג. הלוחמים לא רק שמרו על בטחון הבכירים, אלא גם הרימו את מלכת הולנד אל-על כשהתקשתה לרדת מן המסוק.

בטייסות המסוקים זוכרים את הרגשות המעורבים שהציפו אותם. בצל תחושה קשה של אבל ותדהמה, נדרשו הטייסים להקדיש את מלוא תשומת הלב למשימה שהייתה מבצע של ממש. האווירה המבלבלת, עשרות הגיחות והעת ההיסטורית נצרבו לעוד ימים רבים, בזיכרונם.

 
1 | 2
 
מטוסי ראשי העולם חונים בבסיס לוד
מטוסי ראשי העולם חונים בבסיס לוד