יומן ארועים

Bookmark and Share
11 שנים ל-11 בספטמבר: הטייסות מתאמנות נגד טרור אווירי פורסם בתאריך 16.09.2012
תגיות: טרור אווירי , תרגילים ואימונים
ניסיון פיגוע אווירי הוא אחד התרחישים המפחידים ביותר שניתן להעלות על הדעת. במשך שבוע, התאמנו טייסות הקרב של חיל-האוויר על מנת שברגע האמת יוכלו למנוע אותו. "הדילמות מאתגרות לא פחות מהמשימה עצמה"
יובל צוק

ביום שלישי, ה-11 בספטמבר 2001, רעדה האדמה מתחת לרגליו של העולם המערבי, כאשר בבירתו הסמלית, העיר ניו-יורק, התרחש פיגוע טרור אווירי חסר תקדים של ארגון אל-קאעידה. מספר מטוסים אזרחיים נחטפו באוויר והובלו עם כל נוסעיהם להתנגשות ביעדים אסטרטגיים בארה"ב. ההרסנית ביותר הייתה התנגשותם של שני מטוסים בזה אחר זה במגדלי התאומים במרכז הסחר העולמי, שבה נספו כ-3000 בני אדם.

בעקבות הטרגדיה, התחזקה בחיל-האוויר הישראלי ההבנה שעליו להתכונן להתמודדות עם הסכנות שבטרור האווירי. גם היום, יותר מעשור אחרי כן, בחיל מקפידים להתאמן לקראת תרחישי טרור בשמיים. לצורך כך, טייסות הקרב בחיל הפסיקו לשבוע אחד את האימונים השגרתיים והתרכזו במורכבות הדילמות של הטרור מן האוויר.

"אנחנו אומנם טסים במתארים שנדרשים מאיתנו ביום-יום, אבל מתרגלים בהם זיהוי של כלי טיס אזרחיים או אויבים שחודרים למרחב האווירי ומאיימים על שמי המדינה", מסביר סגן רונן, קצין הדרכה בטייסת "מגיני הדרום", שהיה אחראי על האימון בטייסת. "בתרגיל, הטייסים נתקלים במטוס אזרחי שלא עונה בקשר, במל"ט עוין שאוסף מידע, מסוק שמנחית כוחות בשטחינו. הם צריכים להתמודד עם זה".

אומנם האימון מיועד לטייסות הקרב, אך לוקחות בו חלק גם שאר הטייסות כ"טייסות אדומות" - טייסות שמדמות כוח אויב. כך למשל, ראם של טייסת "ענקי המדבר" דימה מטוס נוסעים אזרחי שחרג ממסלולו. בסיטואציה כזו, הטייסים צריכים לחשוב פעמיים לפני יירוט של המטוס. "בקרבות-אוויר שעליהם אנו מתאמנים בדרך כלל, אנחנו יודעים שהמטרה היא להפיל את המטוס. אבל כשמדובר במטוס עמוס נוסעים, היירוט הוא לא תמיד התוצאה הרצויה. לכן, הדילמות הן מאתגרות לא פחות מהמשימה עצמה".

New layer...
 
1 | 2
 
הגנת השמיים מפני טרור אווירי קיבלה משקל כבד יותר מאז פיגועי ה-11 בספטמבר
הגנת השמיים מפני טרור אווירי קיבלה משקל כבד יותר מאז פיגועי ה-11 בספטמבר