יומן ארועים

Bookmark and Share
מתוך קרון השליטה: הצצה לטייסת מל"טים פורסם בתאריך 29.08.2012
תגיות: טייסת "המל"טים הראשונה" , מערך הכטב"ם , כטב"ם
כיצד מפעילים טריים מתחילים את דרכם בטייסות הבלתי מאוישות? הצטרפנו לטיסת המבחן של סג"ם ר', רגע לפני שיוסמך באופן רשמי. מקרון השליטה הוא הפעיל את ה"שובל", מל"ט המסוגל לשהות באוויר במשך כ-30 שעות, ויצא למשימה ראשונה בשמיים
שיר אהרון ברם

לאחר סיום קורס המפעילים של כלי טיס בלתי מאוישים, השתבצו הבוגרים בטייסות המל"טים השונות. בימים אלו, הם ממשיכים באימונים והכשרה לפני שיהפכו למפעילים מבצעיים לכל דבר, ישלטו בגיחות מודיעין ויצטרפו למשימות עם כוחות חי"ר. הצטרפנו לטיסת ההסמכה של אחד הבוגרים, סג"ם ר', שהגיע לטייסת "המל"טים הראשונה" ויצא למשימת מבחן במטוס "שובל".

"בעוד כמה דקות מוכנים לטיסה. רות", אומר בקשר רס"ן שי, סגן מפקד הטייסת. את המשפט התמציתי מקדימה שורה של הכנות, אשר משקפות את מורכבות העבודה בקרון השליטה, ממנו מפעילים את כלי הטיס הבלתי מאוישים. סג"ם ר', מפעיל כטב"ם טרי אשר סיים את קורס ההכשרה רק לפני עשרה ימים, נדרש כבר עכשיו להפגין את שליטתו ואת יכולותיו בשטח.

בתוך קרון ההפעלה, עובר סג"ם ר' באופן יסודי על כל ההוראות והבדיקות החיוניות לפני המראת המטוס, מוכיח שהוא שוחה בחומר. על מסכי המחשב מולו מוצגות מפות שונות ומשונות, בהן משורטטים תוואי קרקע, זירות התרחשות שונות, תנאי מזג אוויר ומפת יישובי ארץ ישראל.

לאחר שההמראה מסתיימת בהצלחה, ר' שולט על הטיסה באמצעות ג'ויסטיק - ממש כמו בפלייסטיישן, רק שכאן לא מדובר במשחק. דרך המצלמה, הממוקמת בחלקו האחורי של המל"ט, ניתן לעקוב מקרוב אחרי התקדמות ה"שובל", ובו-בזמן הוא מופיע כנקודה קטנה על המפות בצגי המחשב. בלי כל ספק, ניתן לומר שפעילות המערך הבלתי מאויש בחיל-האוויר ובצה"ל צוברת תאוצה וחשיבות, ומכאן - השמיים הם הגבול.


image
מכוונים את השובל מתוך קרון ההפעלה

 
1 | 2 | 3
 
ה"שובל" ממריא למשימה
ה"שובל" ממריא למשימה