יומן ארועים

Bookmark and Share
לראשונה: חמש סיניות בדרך להפוך לטייסות קרב פורסם בתאריך 27.08.2012
תגיות: מבט עולמי , סין
אחרי ליו יאנג, הטייקונאוטית הסינית הראשונה שהגיעה השנה לחלל, הצליחו עוד נשים סיניות לשבור את מחסום הקול: חמש נשים סיניות הפכו לטייסות הראשונות על מטוס הקרב J-10
טל מיכאל

חכם סיני אמר פעם שבכדי לעוף צריך כנפיים חזקות. אף אחד לא מזלזל בחכם הסיני, אבל חמש הבנות הללו הצליחו לעוף בינתיים גם בלי כנפיים (הן אפילו עוד לא סיימו קורס-טיס). הן עומדות בשורה, זקופות, גאות ומחייכות לכל הכיוונים. יש להן סיבה טובה: הן חמש הבנות הראשונות בצבא סין שעלו לטיסת סולו על מטוס הקרב J-10.

גיוס מגיל 14
על אף שתפקידי הטיסה פתוחים לנשים בסין כבר כמה עשורים (במהלכם הוכשרו כ-500 טייסות), מגמת הקרב בחיל-האוויר הסיני נפתחה לאוכלוסייה הנשית רק לפני שלוש שנים. את המחזור הראשון התחילו 16 בנות, אך עד עתה רק כשליש מתוכן שרדו את המסלול התובעני. "הנשים בתפקיד הזה יכולות לעשות בדיוק את מה שחבריהן הגברים יכולים לעשות", אמר וואנג קוין, מדריך טיסה בבית הספר הסיני.

חניכות הקרב הראשונות מסמנות את המגמה בצבא השחרור העממי כולו: כיום, בין מיליוני החיילים המשרתים בצבא נמנות גם אלפי נשים, המשרתות בעיקר בתפקידים עורפיים. השירות הצבאי אומנם מוגדר בחוקה הסינית כשירות חובה, אך עקב מספר רב של מתנדבים, החוק העתיק להגנת אדמת המולדת לא באמת נאכף ונשים מתגייסות לצבא מבחירתן, החל מגיל 14. גם כך, מצליחה סין להחזיק בצבא הגדול ביותר על פני כדור הארץ.

תנאי קבלה: נישואין
רק לפני חודשיים שוגרה הטייקונאוטית הסינית הראשונה לחלל, בת 33 ומאחוריה עבר מרשים של טיסות תובלה בחיל-האוויר הסיני. הדרישות מהאסטרונאוטית הסינית, אגב, היו זהות לדרישות מגברים, פרט לנקודה פיקנטית אחת. "הטייסת הראשונה שנבחרה לטוס לחלל הייתה מוכרחה להיות נשואה", סיפר זאנג גי'נקי, מפקד המשימות המאוישות לחלל בצבא הסיני. "לפי האמונה, אישה נשואה היא בעלת כוח פיזי רב יותר מרווקה, והתכונות המאפיינות את הנשים הנשואות עוד יסיעו לטייקונאוטית בהתמודדותה בחלל".

כעת, יצטרפו למועדון הנשים החלוצות גם טייסות ה-J-10 המתקדם, שהוכיחו שגם אחד למיליארד הוא לא סיכוי כל כך זניח.

 
1 | 2
 
חניכות קורס הטיס הסיני שעלו לסולו על J-10
חניכות קורס הטיס הסיני שעלו לסולו על J-10