יומן ארועים

Bookmark and Share
מ-2013: סימולטור חדשני גם לטכנאים פורסם בתאריך 07.08.2012
תגיות: המערך הטכני , סימולטורים , טכנולוגיה
הסימולטורים פותחים בפני חיל-האוויר אפשרויות חדשות: אימונים במקומות רחוקים, תרגול של תקלות מנוע בשטח אויב וטיסה במזג-אוויר סוער ומסוכן. כעת, גם הטכנאים בחיל יקבלו סימולטור, אשר יחסוך שימוש במטוסים אמיתיים וישנה את פני ההדרכה במערך
יובל צוק

בשנות ה-2000, תפקידם של מאמני הטיסה הוירטואליים בחיל-האוויר הלך וגדל. היום, שעות הטיסה בסימולטור מהוות חלק משמעותי מהאימון של צוותי-האוויר בחיל, המאפשרות להם להתאמן על גיחות מסוכנות ומאתגרות במיוחד ללא חשש.

כעת, גם המערך הטכני מתכוון לאמץ את המגמה. כיום, על מנת לאמן את הטכנאים, נוחת מדי פעם בבסיס הטכני מטוס עליו מתאמנים חניכי בית-הספר. אלא שאפשרויות הדמיית התקלות במטוס שמיש היא מוגבלת, ובמערך חיפשו פתרון אשר לא ידרוש להשבית כלי טיס לטובת הטכנאים המתלמדים.

בימים אלה ממש, מפתחים בבסיס הטכני סימולטור ייחודי שיפתור בדיוק את בעיה זו. ממש כמו מאמן טיסה, הוא יסייע ליצור עבור הטכנאים מצבים מורכבים אותם יצטרכו לפתור, כל זאת מבלי להטריד אף מטוס אמיתי, אשר משמש לפעילות מבצעית. "המאמן ימחיש מגוון מצבים מסובכים, אשר במציאות לא היינו מצליחים לדמות", מסביר רס"ן יאיר ביליה, מפקד גף אוויוניקה בבסיס הטכני. "הסימולטור הטכני יהפוך את הטכנאים למקצועיים הרבה יותר, משום שהם יוכלו לצבור ניסיון ומיומנות על ידי תחושה".

בבסיס הטכני מעריכים כי את המאמן החדשני ניתן יהיה לראות כבר בסוף השנה הבאה. בתחילה הוא ישמש את טכנאי דרג א' ו-ב' של מטוסי הסופה, ובהמשך יתרחב גם למערכים נוספים. יחד איתו, צפוי להגיע דור חדש של טכנאים מקצועיים ומנוסים יותר, שישפיעו באופן ישיר על יכולותיו המבצעיות של חיל-האוויר. 

 
1 | 2
 
הסימולטור יאפשר לבחון תקלות שהיכולת ליצור אותן במציאות היא מוגבלת
הסימולטור יאפשר לבחון תקלות שהיכולת ליצור אותן במציאות היא מוגבלת