יומן ארועים

Bookmark and Share
בנות בקורס-טיס – "זה אפשרי" פורסם בתאריך 26.07.2012
תגיות: שילוב נשים , נשים בחיל , קורס טיס , לפני גיוס , מלש"בים
עוד ועוד בוגרות של קורס-הטיס מקבלות כנפיים, וסוללות את הדרך לבנות שיבואו בעקבותיהן. "להיות בת בקורס-טיס זה אכן אפשרי", מספרת חניכה אשר צלחה כבר חצי מהקורס. "אין שום הבדל בין בנות ובנים, ואפילו יש בזה יתרונות"
שיר גולן | צילום: יונתן זלק

מאבק ארוך וממושך ואינספור ניסיונות נעשו עד להשתלבותן של בנות בקורס-טיס. את הגבול פרצה אליס מילר, אשר עתרה לבית המשפט העליון ודרשה כי שערי בית-הספר לטיסה ייפתחו בפני בנות המין היפה. בעקבות זאת, ב-1996 נפתח קורס הטיס הראשון בהשתתפות המין הנשי, ובו שבע חניכות.

היום, כמעט 30 נשות צוות-אוויר משרתות בחיל: טייסות, נווטות ומכוננות במטוסי הקרב הכי חדישים, במסוקי הסער ובמסוקי הקרב ובמטוסי התובלה הקלים והכבדים. 500 בנות אשר מקוות להצטרף אליהן בשנים הקרובות התקבצו היום על מנת לשמוע על הסיכויים וההזדמנויות. "בשבילי קורס-טיס זה חלום ילדות", מספרת ניצן מהיישוב באר טוביה. "אבא שלי נווט קרב, גדלתי בבסיס חצרים. במהלך השירות שלו טסנו לשליחות בארה"ב, ואני זוכרת שנתנו לי להתנסות בסימולטור, ופשוט ידעתי שאני רוצה את זה. בכל טיסה אהבתי להיות באוויר, בגובה".


banner


גם נעמי, בת 17 מישוב מכבים רעות, גדלה במשפחת חיל-האוויר. כמו אביה ואחיה הגדול, גם היא מקווה להפוך לטייסת תובלה. "אם אני אגיע לקורס טיס אני ארצה להיות במערך התובלה", היא קובעת, "משום שאני מתעניינת מאוד באיסוף מודיעין".

המועמדות שוחחו עם טייסת תובלה ועם שתי חניכות אשר נמצאות בקורס-טיס בימים אלו ממש. "זה שירות עם הרבה תרומה למדינה, ציונות ואהבה לאוויר ולטיסה", מספרת אחת מהן, אשר צלחה כבר מחצית מהקורס המפרך. "לדעתי, עשיתי את ההחלטה הנכונה. בכל פעם שאני עולה למטוס אני מרגישה דגדוג של התרגשות בבטן. חשוב לי להעביר לבנות מסר שזה אכן אפשרי. אני לא רואה שום הבדל בין בנות ובנים כשמדובר בקורס-טיס, ואפילו יש בזה יתרונות".

 
1 | 2 | 3
 
המועמדות שוחחו עם טייסת תובלה, סגנית מפקד טייסת תעופה
המועמדות שוחחו עם טייסת תובלה, סגנית מפקד טייסת תעופה