יומן ארועים

Bookmark and Share
24 שעות עם כוחות הקרקע של יהודה ושומרון פורסם בתאריך 15.07.2012
תגיות: שיתוף פעולה , היחידה לשיתוף פעולה , יחשת"פ , כוחות קרקע
סרן רם, טייס מסוקים וקצין ביחידה לשיתוף פעולה, אחראי על פעילות הבט"ש האווירית בגזרת יהודה ושומרון. השבוע, הוא הצטרף ללוחמים על הקרקע, כדי לחוות את השת"פ קצת יותר מקרוב. "עד שאתה לא רואה את זה בעיניים שלך, אתה לא באמת מבין"
יובל צוק

סרן רם מכיר את פעילות הביטחון השוטף באזור יהודה ושומרון לא רע. כקצין ביחידה לשיתוף פעולה בין כוחות האוויר והקרקע, הוא אחראי על תכנון מבצעי הטסת הכוחות בגזרה, פעולות שעיקרן נועד למנוע פעילות חבלנית עוינת.

"מתוקף תפקידי כמתכנן, יש לי ממשק יום-יומי עם כוחות הקרקע שאיתם אני עובד, אבל אני מכיר רק צד מסוים של המערכת", אומר סרן רם. השבוע, הוא החליט לחוות את שיתוף הפעולה קצת יותר מקרוב, ויצא עם כוח של חטיבת הבקעה לפעילות מבצעית סמוך לגבול הירדני. "גם כטייס מסוקים, אני לא מכיר אותם מספיק. אני חובר לכוח, מטיס אותו מנקודה אחת לאחרת, פורק אותו וחוזר לבסיס. היה לי חשוב לראות הפעם איך נראית פעילות כזו מהצד הקרקעי".

להכיר דרך הרגליים. בריצה
רם הופתע לגלות את ההכנות המרובות של הכוח לפני שהוא יוצא לפעילות המבצעית. רק אחרי שרצו קילומטרים, ציוד עמוס על גבם, הגיעו אל הבלק-הוק. רם נכנס למסוק המוכר שלו, אבל לשם שינוי התיישב דווקא בבטן המסוק, מצטופף לצד הלוחמים האחרים. "זה עולם מאוד שונה", הוא מתאר. "עד שאתה לא נמצא שם ורואה את זה בעיניים שלך, אתה לא באמת מבין איך זה נראה".

התרגיל הבא שרם יתכונן אליו יתוכנן בידיעה שעל כל טיפת דיו שהוא כותב, גלון של זיעה נשפך בשטח. "עכשיו יש לי הרבה יותר כלים כדי לתכנן פעולה", הוא קובע. "השלמתי את החסר ואני יודע איך הפעילות בשטח נראית בפועל. יש לי את התמונה המלאה", הוא אומר בביטחון. "להסתכל לאנשים בעיניים זה אפקט שונה לחלוטין מאשר לסגור דברים דרך הטלפון. בעיניי, הדרך הטובה ביותר להכיר את מה שאנחנו מתעסקים בו היא דרך הרגליים". 

banner

 
1 | 2 | 3
 
נטש את הקוקפיט והצטרף לכוחות הקרקע
נטש את הקוקפיט והצטרף לכוחות הקרקע

אילוסטרציה