יומן ארועים

Bookmark and Share
ה-F-16 שהתרסק חוזר לטוס פורסם בתאריך 01.07.2012
תגיות: ברק (F-16) , יחידת אחזקה אווירית (יא"א) , תאונות
שבע שנים חלפו מאז הפעם האחרונה בה המריא מטוס "ברק" 041 לשמיים. לאחר התרסקות קשה במיוחד, הוא נשלח לטיפול נמרץ ביחידת האחזקה האווירית, שבנתה אותו כמעט מהתחלה. כעת, הטייס והנווט מהתאונה ההיא התיישבו שוב בקוקפיט והמריאו איתו לאוויר
טל מיכאל | צילום: רס"ן אביחי סוחר

שנים חלפו מאז הוא התרסק על הקרקע. עכשיו, לאחר תקופה ארוכה שבה גלגליו לא נגעו במסלול, הוא זוכה שוב לשאוף אוויר למנועיו, ומתמקם עם אף מורם בקצה המסלול. קשה להבחין מבעד לקסדות, אבל בקוקפיט יושבים טייס ונווט נרגשים במיוחד: שני אנשי הצוות שנטשו את המטוס - אחת החוויות הטראומטיות שטייס יכול לעבור - ממריאים בו מחדש.

לפני שבע שנים, היה המטוס הזה שבר-כלי. תקלה באחד מגלגליו אילצה את רס"ן עופר וסרן אורן מטייסת "העמק" לנטוש את המטוס, ואילו ה-F-16 עצמו דהר לאורך המסלול, התהפך ועלה באש. "האנשים ביחידת האחזקה האווירית עשו עבודה שרק בודדים בעולם היו מסוגלים לעשות", סיפר אל"ם עודד, מפקד היחידה. "אף על פי שאנחנו די מנוסים בשיקום מטוסים אחרי תאונות, עם מטוסים מהסוג הזה לא התמודדנו מעולם".

התמונות מקיץ 2005 מדברות בעד עצמן. מצבו של "ברק" 041 היה קשה: משם, הדרך לטיפול נמרץ ביחידת האחזקה האווירית הייתה קצרה. "כשהוא הגיע, לא האמנו שנוכל לתקן אותו. החלק הקדמי היה מרוסק לגמרי, הזנב נשבר, הכנפיים התעקמו והמנוע ההרוס היה מלא בבוץ", מספר רס"ב אלדד, מוביל פרויקט השיקום בתחום הנדסה.

2012: הטייס והנווט שנטשו ממריאים שוב בברק 041
למרות הכל, אנשי יחידת האחזקה האווירית (יא"א) לא הרימו ידיים. לאחר שנים של טיפולים והחלפה של מאות רכיבים, ברק 041 סוף-סוף המריא הביתה, חזרה לטייסת העמק. ״אני עומד כאן ליד המטוס, ומבין על כמה אנשים ההתרסקות הזו השפיעה״, מחייך רס״ן (מיל׳) עופר, הטייס שנפלט מהמטוס רגע לפני ההתרסקות. ״קשה להאמין שהכל חזר להיות כמו שהיה״.

עופר מתקרב למטוס שבגד בו בהיסוס, ועולה בזהירות לקוקפיט. ״אני מתרגש, אבל לא לחוץ. בשנים שחלפו, הבנתי עד כמה החיים שלי תלויים באנשים שמסביבי, איך המהנדס שבחן את הכיסא והטכנאים שבדקו את המערכות הצילו את חיי. מספיק שרכיב אחד לא היה עובד, ולא הייתי כאן״. גם הנווט שהתרסק עמו מטפס למטוס בגאווה. שלום אחרון למשפחה, והם ממריאים - אחרי שבע שנים, הגיחה הראשונה של ברק 041.

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
ברק 041 לאחר ההתרסקות
ברק 041 לאחר ההתרסקות