יומן ארועים

Bookmark and Share
שורת שדרוגים במערכת "כיפת ברזל" פורסם בתאריך 17.06.2012
תגיות: כיפת ברזל , מערך ההגנה האווירית , הגנה מפני טילים , טכנולוגיה
מערך ההגנה האווירית לא מסתנוור מהצלחת "כיפת ברזל", ובחיל-האוויר כבר שוקדים על פיתוח יכולות חדשות ומתקדמות למערכת. בתכנון: הרחבת יכולות היירוט לאיומים נוספים, הוספת מרחבי הגנה ברחבי הארץ והקמת סוללות נוספות
שיר אהרון ברם

כיפת ברזל, הדור הבא: בחיל-האוויר מתכוננים להרחבת מערכת "כיפת ברזל" ושיפורה. בגרסה השנייה והמתקדמת של המערכת, ישופרו יכולות היירוט שלה ויינתן מענה למגוון רחב יותר של איומים.

"בקרוב, נעדכן את המערכת לגרסת בלוק 2", מספר סא"ל שבתאי בן-בוחר, ראש ענף שכבה תחתונה במנהלת מגן - הגוף אשר אחראי על הגדרת הדרישות של מערך ההגנה האווירית ועל חידושים ושיפורים למערכות הנשק השונות. "השדרוג יאפשר לנו יכולות יירוט נוספות, ושלל שיפורים שלא ניתן לחשוף. מעבר לכך, חשוב לציין שהמערכת משתדרגת בקנה מידה קטן כל הזמן. ברגע שמגלים בעיה או פגם, מתקנים ומשפרים באופן מיידי, על מנת שאם מחר תהיה הסלמה הביצועים לא ייפגעו בשל הבעיה או הפגם הללו. בהרבה מקרים, לא ניתן לחכות עד המעבר לגרסה הבאה".

אחת הסיבות לצורך בשדרוג המערכת היא המהירות שבה "כיפת ברזל" הפכה למבצעית. המערכת פותחה תוך זמן קצר, על מנת לתת מענה לירי הרקטות על יישובי הדרום. הדגש היה על התוצר ועל עמידה בלוח זמנים צפוף ביותר, מה שגרם להשמטה של פרטים ויכולות אשר באותו שלב לא היו הכרחיים. במסגרת הפיתוח של בלוק 2, יוכנסו אותם פרטים אשר הושמטו.

כמו כן, בהתאם לדרישת המטכ"ל, סוללות "כיפת ברזל" מתאימות עוד ועוד מרחבים בארץ לפעילות אפשרית ופריסה מהירה של המערכת, במידה ויהיה בכך צורך. בשנים הקרובות יצטרפו אליהן סוללות חדשות, אשר יוכלו להגן על מקומות נוספים. בחיל-האוויר כבר מסתכלים אל השלב הבא, לקראת גרסת הפיתוח השלישית של המערכת (בלוק 3), בה ישופרו יכולות השליטה ב"כיפת ברזל".

 
1 | 2
 
יכולות היירוט של הסוללות יתרחבו
יכולות היירוט של הסוללות יתרחבו