יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד מערך ההגנ"א הבא: אל"ם שחר שוחט פורסם בתאריך 11.06.2012
תגיות: מערך ההגנה האווירית , בכירים
28 שנים לאחר שהתחיל את דרכו כלוחם נ"מ, יהפוך אל"ם שחר שוחט למפקד מערך ההגנה האווירית, המופקד על המשימות המרכזיות של הגנת השמיים והגנה מפני טילים. "תפקידנו הוא להתכונן, להתאמן ולהיות מוכנים ליום שבו האיומים יתממשו"
אתר חיל-האוויר

מערך ההגנה האווירית מסכם תקופה של התחלות חדשות - שיגור ראשון ל"כיפת ברזל", הקמת יחידה ל"שרביט קסמים", סוללת "חץ" חדשה ומערך שהשתנה מהקצה אל הקצה. עתה, הוחלט מי יהיה מפקדו החדש של מערך ההגנ"א - אל"ם שחר שוחט, לוחם הגנה אווירית ותיק העומד היום בראש פרויקט ההתייעלות הצה"לית באגף התכנון. הוא צפוי להחליף את תא"ל דורון גביש, מפקד מערך ההגנ"א בשלוש השנים האחרונות.

אל"ם שוחט התגייס ב-1984. אחרי גיבוש לקורס טיס מספר 110, הוא הגיע למערך, שאז עוד נקרא מערך הנ"מ, והפך ללוחם. במהלך השנים, הוא התקדם בסולם הדרגות, מילא שורה של תפקידים במטה ובשטח וליווה מקרוב קליטה של מערכות חדשות בחיל.

"עוקבים אחרי כל מה שקורה בזירות מסביבנו"
את מערכת "כיפת ברזל", למשל, הוא בחן עוד כחבר בועידת "נגל", שחיפשה מערכות נשק שיוכלו לתת פתרון לירי רקטות על ישראל. מאוחר יותר, פיקד על הכנף שבה הוקם גרעין ההקמה הראשוני של המערכת. "זה בהחלט היה רגע של נחת", אמר לבטאון חיל-האוויר לאחר השיגור המוצלח ב-2011. "המערכת פעלה היטב, ואנשי היחידה - לוחמים וטכנאים - פעלו ללא דופי וזכו להצלחה מבצעית ייחודית לראשונה בעולם. ההצלחה לא רק מנעה נזק לרכוש ופגיעות בנפש, אלא אפילו סייעה למנוע הסלמה דומה לזו שהובילה למבצע 'עופרת יצוקה".

אך הקשר החזק של אל"ם שוחט הוא דווקא ל"חץ". הוא עמד בראש היחידה האחראית על הטיל ליירוטים ארוכי טווח, והיה גם ראש הענף במטה שאחראי על פיתוח הטיל. "התרגילים והניסויים שביצענו בשנים האחרונות הגבירו מאוד את ביטחוננו בדור הבא של מערכת החץ וביכולותיה המבצעיות. היחידה עצמה נמצאת בכוננות שוטפת כל הזמן, ועוקבת אחרי כל מה שקורה בזירות מסביבנו - מהסביבה הקרובה ועד הרחוקה. צריך לזכור שתפקידנו הוא להתכונן, להתאמן ולהיות מוכנים ליום שבו האיומים האלה יתממשו".

היום, אישר הרמטכ"ל את מינויו של אל"ם שוחט למפקד הבא של מערך ההגנה האווירית. כאמור, הוא צפוי להחליף את תא"ל דורון גביש, אשר מפקד על המערך מאז קיץ 2009 והוביל את תהליך ההתפתחות וההתחדשות שעבר.

 
1 | 2
 
אל"ם שחר שוחט
אל"ם שחר שוחט