יומן ארועים

Bookmark and Share
40 שנה לבלק-הוק – חמש עובדות מפתיעות פורסם בתאריך 04.06.2012
תגיות: ינשוף (בלק-הוק) , טייסת "ציפורי המדבר" , טייסת "החרב המתהפכת" , מערך המסוקים
כמה מדינות מחזיקות במסוקי בלק-הוק? איך מכינים מסוק לקראת האפיפיור? ועל מה מתלוננים טייסי הינשוף בישראל? 40 שנה לאחר פיתוחו, אנו מביאים בפניכם חמש עובדות שלא ידעתם על אחד ממסוקי הסער המובילים בעולם
מאי אפרת

הכל התחיל בשנת 1972. לאחר מלחמת וייטנאם, פתח הצבא האמריקאי בחיפושים אחר מסוק סער מתקדם ואמין, שיוכל לשאת משקל רב ולטוס במשך שנים. חברת סיקורסקי נעתרה לאתגר, והחלה לפתח מסוק חדש. שבע שנים מאוחר יותר, הצטרף מסוק הבלק-הוק לשורות הצבא האמריקאי. מאז, מצא המסוק את דרכו אל לא מעט מדינות, בהן גם ישראל, שאף העניקה לו את שמו העברי: "ינשוף". גם ארבעה עשורים מאז תחילת הדרך, הבלק-הוק עדיין נחשב לאחד ממסוקי הסער המובילים בעולם.

כבר שמעתם את כל זה? מרגישים שאתם יודעים הכל אודות הבלק-הוק?
אולי חמש העובדות הבאות יצליחו להפתיע אתכם...

1. איך אומרים בלק-הוק ביפנית?
מסוק הסער הוותיק משרת לא פחות מ-21 מדינות. ברזיל, הפיליפינים, יפן ואוסטריה הן רק חלק קטן מהרשימה הארוכה. מסתבר שהבלק-הוק הרחיק עוף והגיע עד לברוניי, ארץ קטנה שנמצאת אי שם במזרח, וחיים בה פחות מחצי מיליון תושבים.

2. בוא אלינו לים
חיל-הים האמריקאי מחזיק בדגם מיוחד של בלק-הוק, שפותח במיוחד עבור משימותיו. הסי-הוק הוא גרסה ימית של המסוק, שחוזקה, עוצבה מחדש והפכה לכוח החלוץ של צבא ארה"ב כנגד איומים תת-ימיים. הסי-הוק מסוגל לנחות על נושאות מטוסים, לשגר טילים כדוגמת הלפייר ואפילו לפגוע בצוללות.

3. טיסת VIP
לא רק אלופים ורמטכ"לים נהנו מהטרמפ המעופף במסוק ינשוף - במהלך השנים, המסוקים נשאו בבטנם גם את ראש ה-FBI, נשיא ארה"ב, ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית ומזכ"ל האו"ם. אחד מהשמות הבולטים ביותר ברשימת האורחים הנכבדים הינו האפיפיור יוחנן פאולוס השני, שביקר בישראל בשנת 2000. המסוק בר-המזל שנבחר להטיס אותו עטה בגדי חג מפוארים, התכסה בשטיחים אדומים וקושט בריפודים חדשים. עד היום ניתן לראות אותו בין אחיו הינשופים, עדיין מתגאה בחזותו המהודרת.

4. יהיה חם
זו כבר הבדיחה הקבועה של מערך מסוקי הסער, כזו שכבר לא נעים לספר שוב בערב גיבוש. אין טייס שהצליח לחמוק מאגלי הזיעה על המצח, וכנראה שהמחשבה על סרבל דק יותר כבר חלפה במוחם של רבים מטייסי חיל-האוויר. מעניין איך כל אותם רמי דרג שמגיעים לטיסה מתמודדים עם העובדה הבאה - במסוק הינשוף אין מזגן.

5. מאות חילוצים
לאחר מלחמת לבנון השנייה, שתי טייסות הינשופים בחיל זכו להוקרה מיוחדת: צל"ש מטעם הרמטכ"ל. כל אחת מן הטייסות, "החרב המתהפכת" ו"ציפורי המדבר", ביצעה במהלך המלחמה מעל ל-100 חילוצים, רובם מתוך שדה הקרב, כשהמסוקים חשופים לאש האויב. "איתכם אנו יכולים לכל משימה ואתגר", אמר אז הרמטכ"ל ללוחמים. 

 

 

banner

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
מסוקי הבלק-הוק חוגגים 40 שנות טיסה
מסוקי הבלק-הוק חוגגים 40 שנות טיסה