יומן ארועים

Bookmark and Share
שת"פ מיוחד בין חובלים, פרחי טיס וקציני חי"ר פורסם בתאריך 30.05.2012
תגיות: בית הספר לטיסה , שת"פ , שיתוף פעולה , קורס טיס , הדרכה
זרועות צה"ל באוויר, בים וביבשה שלחו את דור העתיד של מפקדי צה"ל לסדנה ייחודית, כדי לוודא שהשיחה הראשונה ביניהם לא תהיה בשדה הקרב. "זה ניפץ לנו כמה סטיגמות", מודים החניכים, "זה פתח לעולם שאנחנו לא מכירים"
איתי איתמר ולילך גונן | צילום: יונתן זלק

השבוע, חניכי הקורסים היוקרתיים של צה"ל - לוחמי קורס הקצינים של בה"ד 1, צוערי קורס החובלים ופרחי הטיס - התקבצו יחד בבית-הספר לטיסה, למפגש פסגה תלת-זרועי. יחד, הם חצו גבולות בין העולמות השונים, שטו אל אופקים חדשים והמריאו אל עבר מטרה אחת ומשותפת.

"צה"ל מורכב משלוש זרועות שמאוד שונות זו מזו באופי, אבל חייבות לדעת איך לעבוד יחד", קובע רס"ן אמרי, מפקד טייסת השכלה בבית-הספר לטיסה. "כשמגיעים לקרב, אתה חייב להכיר את השותפים שלך, לדעת איך הם פועלים. זה מה שמביא לניצחון. זה מקום מעולה והזדמנות מעולה לראות כמה הם דומים אחד לשני, ולגלות מי נמצא מהצד השני של הקשר".

עוד לפני שהספיקו לבחון זה את הכותפות של זה, התכנסו יחד כל החניכים להרצאה מפי האלוף (מיל') יורם יאיר (יה-יה), אחד המפקדים המוכרים בשורות צה"ל, אשר הוביל את חטיבת הצנחנים במלחמת לבנון, פיקד על אוגדות חי"ר ועמד בראש אגף כוח האדם. האלוף (מיל') יאיר שיתף את דור הקצינים הבא בתפיסת עולמו לגבי דמותו של המפקד, וגם נתן כמה טיפים. "הוא עסק בהרבה שאלות שאתה נתקל בהן ושואל את עצמך במהלך הקורס", מגלה רום, פרח טיס במגמת מסוקי קרב. "הוא סיפר לנו על התורה שלו, איך הוא חושב שאתה יכול להניע אנשים בקרב, בבט"ש ובכל המסגרת הצבאית".

"החבר'ה האלה הולכים להיות המפקדים הבאים של כל החילות, שיהיה ברור", פוסק רס"ן אמרי. "בתוך הקבוצה הזו הולכים להיות מח"טים, מפקדי בסיסים ואולי גם הרמטכ"ל הבא"."זה יפה להיחשף לחילות אחרים"
בדרך כלל, הם נשארים בתוך המגרש הביתי שלהם: לוחם היבשה מנווט בשטח, החובל מסייר בלב הים והטייס מרוכז בקוקפיט. "הופתעתי מחוסר הידע שלהם זה על זה", מודה סרן אוריאל, מפקד בקורס-טיס ואחד ממובילי המפגש. "כאן הם גילו שהאנשים שאיתם הם יצאו למלחמה הם לוחמים, כמוני וכמוך. זה מתחיל כאן במפגש רעים, ויכול להיגמר באיזשהו שדה קרב".

במהלך הסדנה, צוותי לוחמים מעורבבים מכל החילות ביקרו בדיר תת-קרקעי של מטוסי רעם וסופה, התווכחו על סוגיות פיקוד ואפילו למדו כמה מילים מהשפה האופיינית של כל חיל. "הם מגלים כאן שהם מאוד דומים זה לזה", קובע רס"ן אמרי. "הם באותו שלב בחיים, יש להם את אותם ערכים, רצון לתרום, יכולות גבוהות, צרכים דומים. לכן יש הרבה מה ללמוד אחד על השני". יחד, הצליחו החניכים להתמודד עם אתגרים של זריזות, יצירתיות וכושר גופני, ועלו לגיחה במסוקי הינשוף של טייסת "ציפורי המדבר". אם לא די בכך שהוטל עליהם לסמן את ציר הניווט האווירי שלהם, על הקרקע ציפה ללוחמים ניווט נוסף בשטחי המדבר.

החבר'ה מסכימים פה אחד כי יש מקום לתקופת קורס משותפת, בה ילמדו זה מזה על צורות הפיקוד השונות וירכשו כישורים חדשים. "זה יפה להיחשף אל החילות האחרים", אומרת מיכל, חניכה ממגמת שייטים בקורס החובלים. "מעניין לראות מה צוער בבה"ד 1 חושב עלינו. איך הוא, שחווה ניסיון בפיקוד, מתמודד עם חיילים ועם דילמות שונות".

יש על מי לסמוך?
"אומרים שהולך ופוחת הדור", מוסיף רס"ן אמרי. "אני ממש לא חושב ככה. לדעתי, החבר'ה שמגיעים היום להיות לוחמים הם חבר'ה ערכיים, שרוצים מאוד לתרום ולשרת. ברמה מסוימת, אפילו יותר מהדור שלי והדור שלפניי - אז היה ברור שהולכים לצה"ל, לא הייתה בכלל שאלה. היום, כשעולים ספקות, האנשים שעדיין נותנים את מלוא מרצם - זה מרשים מאוד. אני חושב שהקצינים היום לא פחות טובים מפעם. אנחנו דורשים מהם הרבה יותר, והם גם נותנים הרבה יותר, ואת זה רואים בכל הזרועות".

יותם, אחד החניכים בקורס החובלים, כתב על החוויה האישית שלו. "בדרך כלל, הנסיעה לבה"ד מלווה בתחושה קלה של עצב, על סוף השבוע שנגמר מהר מן הצפוי ובפיהוקים רבים לאחר לילה ארוך עם החברים. אבל לא כך היה ביום שני האחרון. הפעם, העצב התחלף בהתרגשות" - לחצו כדי לקרוא

אז האם חובל "פלאט" יצליח לשרוד טיסה בינשוף מבלי להקיא? והאם פרח טיס יצליח לנווט גם על הקרקע? הכתבה המלאה תתפרסם בגיליון הבא של ביטאון חיל-האוויר שייצא בסוף חודש יוני, יחד עם מסדר הכנפיים

 
1 | 2 | 3
 
החובלים, קציני החי"ר מבה"ד 1 ופרחי הטיס מוזנקים לגיחה
החובלים, קציני החי"ר מבה"ד 1 ופרחי הטיס מוזנקים לגיחה